Україна-2016: найважливіші події року, що минає (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n80990-ukrayina-2016-nayvajlyvishi-podiyi-roku-scho-mynaie-foto-video.htmlРакурсМинулого року експерти прогнозували для України замороження конфлікту на Донбасі, перевибори до Верховної Ради, похід у велику політику Саакашвілі, зміну прем’єр-міністра, антивладні протести та погіршення відносин з Росією.
Прогнози виявилися частково правдивими, за виключенням перевиборів, оскільки парламентську коаліцію вдалося переформатувати в ручному режимі. Конфігурацію влади Гройсман-Порошенко-Яценюк навесні змінили на Парубій-Порошенко-Гройсман. Ложку дьогтю сюди додали офшорні Рanamapapers.
Топ-темами для країни у 2016 році лишались конфлікт в зоні АТО з численними недіючими «режимами тиші», безвіз, який і нині там, та політичне життя держави.
Ключовим трендом осені стало е-декларування статків чиновників та депутатів, на тлі яких будуть змушені пройти випробування на профпридатність Національне антикорупційне бюро та Нацагентство по боротьбі з корупцією.
Путін відпустив політув’язнену й нардепа Надію Савченко, захоплення якою в міру її висловлювань та дій трансформувалося, як мінімум, в обурення.
Згадаймо все важливе:
1. АТО: «режим тиші» під залпи артилерії
Незважаючи на системні оголошення про запровадження «режиму тиші» на Донбасі, бойовики псевдоутворень ДНР-ЛНР продовжували обстрілювати позиції Збройних сил України. Про останнє загострення ситуації повідомлялося 18 грудня, коли російсько-терористичні війська атакували позиції сил АТО в районі Світлодарської дуги. Внаслідок кількагодинного бою противник відступив. Тоді загинуло восьмеро українських військових, ще одного взяли у полон.
Загалом у 2016 році в результаті бойових дій на сході країни загинуло 211 українських бійців. Також за цей рік армія втратила більше сотні одиниць військової техніки і озброєння.
За інформацією СБУ, в полоні у бойовиків перебувають 109 українських громадян.
2. Яценюк vs Гройсман
У лютому фракція «Блок Петра Порошенка» прийняла рішення проголосувати за відставку тодішнього глави уряду Арсенія Яценюка. 16 лютого депутати спробували відправити уряд Яценюка у відставку, але голосування провалилося.
10 квітня Яценюк, який керував урядом понад два роки, оголосив про відставку. 14 квітня Рада задля оперативності однією постановою задовольнила заяву Арсенія Яценюка про відставку і призначила прем’єр-міністром Володимира Гройсмана.
Вже у травні новий глава уряду представив план пріоритетних кроків влади на 2016 рік. Згодом була опублікована презентація програми Кабміну. Гройсман пообіцяв навести лад в системі держзакупівель ліків, підвищити соціальні стандарти та розібратися з комунальними тарифами.
Серед іншого прем’єр запам’ятався нещодавнім коментарем одіозного нічного ухвалення держбюджету на 2017 рік, який він назвав «людиноцентричним».
3. Безвізовий борг ЄС перед Україною
Цьогоріч українці очікували на завершення епопеї щодо лібералізації візового режиму. Однак, спочатку, саміт Україна-ЄС було перенесено з травня на листопад, а згодом стало відомо, що питання надання безвізового режиму Європарламент голосуватиме не раніше квітня наступного року.
Разом з тим, 17 листопада посли Євросоюзу дали добро на безвіз для України, яка виконала всі 144 вимоги для його отримання. Частково гальмують завершення безвізового процесу Нідерланди, які висунули свої вимоги щодо Угоди про асоціацію з Україною. Лідери ЄС погодилися на ці вимоги, зокрема щодо запровадження механізму призупинення безвізу. У грудні профільний комітет представників країн ЄС затвердив компромісний текст цього механізму. Тепер справа за Нідерландами та голосуванням у Європарламенті.
Допоки у безвізовому питанні оголошено паузу до квітня 2017 року.
4. Державний «ПриватБанк»
У ніч на 19 грудня святий Миколай приніс державі в подарунок «ПриватБанк», що спричинило нову хвилю паніки серед населення у зв’язку з одноденною зупинкою в роботі фінустанови. Разом з тим, українці за добу встигли зняти більше 2 млрд грн готівки.
У Нацбанку заявили, що націоналізація «ПриватБанку» стабілізує його роботу та збереже кошти 20 млн вкладників. Склад правління банку було оновлено.
Водночас, колишній власник фінустанови Ігор Коломойський офіційно прокоментував ситуацію з націоналізацією «ПриватБанку», звинувативши НБУ у свавіллі й зміні кредитної політики та подякувавши прем’єру Гройсману і Кабміну.
5. Е-декларації та «панамські офшори»
З 1 вересня в Україні запрацювала система е-декларування, яка отримала необхідний атестат відповідності. Українські чиновники мали час до 30 жовтня на оприлюднення своїх статків. Станом на ранок 31 жовтня в Єдиний державний реєстр декларацій було завантажено понад 119 тис. е-документів.
З декларацій нардепів стало відомо, що вони полюбляють тримати значні суми готівки поза банківськими установами. Наприклад, екс-айдарівець, а нині нардеп від фракції «Воля Народу» Сергій Мельничук задекларував 1 тлрн грн, що згодом списали на «невдалий жарт». Також парламентарі у е-деклараціях продемонстрували своє захоплення дорогими авто, годинниками, іконами, холодною зброєю, антикваріатом. Найодіозніші з нардепів мають власний храм, квиток на суборбітальний політ, мощі святих, селянські вила, годинник від «святого Миколая» та нерухомості на 1,8 млрд грн.
За мотивами е-декларування навіть з’явилася онлайн-гра Declarations-Go та калькулятор розрахунку ваги та об’єму готівки.
Тим часом, Антикорупційне бюро взялося перевіряти е-декларації низки чиновників. Статки, наведені в деклараціях деяких високопосадовців, можна порівнювати з документами панамської компанії Mossack Fonseca, котрі у квітні 2016 року оприлюднили журналісти-розслідувачі.
Нагадаємо, Mossack Fonseca займалася реєстрацією численних офшорних компаній. У «панамському досьє» серед низки світових лідерів та відомих особистостей фігурують президент України Петро Порошенко та глава НБУ Валерія Гонтарева.
6. Комунальні тарифи
Цьогоріч в Україні в кілька етапів відбувалося підвищення комунальних тарифів. З 1 вересня зросли тарифи на електроенергію для населення в рамках четвертого етапу вирівнювання цін і ліквідації перехресного субсидування. Ці тарифи на електроенергію будуть діяти до 28 лютого 2017 року. Наступне зростання заплановане на 1 березня.
З 1 липня в країні також подорожчало опалення для населення. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, підвищила майже вдвічі тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення.
Окрім цього, у серпні було підвищено тарифи на централізоване водопостачання (зокрема, холодну воду) та водовідведення.
Разом з тим, цієї осені українці оформили близько 7 млн субсидій, середній розмір яких становить 1-2 тис. грн. Також Верховна Рада погодилася підвищити субвенцію місцевим бюджетам на субсидії та пільги для оплати послуг ЖКГ. У 2017 році на ці потреби в держбюджеті закладено 51 млрд грн.
7. Похід Саакашвілі у політику
7 листопада Україну сколихнула новина про те, що Михайло Саакашвілі подав у відставку з поста губернатора Одеської області. Також у відставку пішов голова Нацполіції регіону Гіоргі Лорткіпанідзе. Через тиждень, 14 листопада, глава Національної поліції України Хатія Деканоідзе підтвердила інформацію про свою відставку. Під час прес-конференції Деканоідзе заявила, що корупцію в правоохоронних органах не вдалося викорінити. А ще у березні повідомлялось про звільнення заступника генерального прокурора, який за сумісництвом очолював прокуратуру Одещини Давида Сакварелідзе.
Таким чином, грузинська команда відійшла від влади, але не від політики. Зокрема, Саакашвілі заявив про створення нової політсили. Також він наполягає на проведенні дострокових парламентських виборів в Україні.
Варто пригадати, що у квітні Кабмін призначив главою «Укрзалізниці» поляка Войцеха Балчуна, котрий на відміну від грузинської команди, тримається у кріслі очільника української залізниці.
8. Резонансні злочини: вбивство Шеремета та стрілянина у Княжичах
Вбивство журналіста
20 липня у Києві внаслідок вибуху автомобіля загинув журналіст Павло Шеремет. Вибуховий пристрій було приведено в дію дистанційно. Для розслідування вбивства українські правоохоронці залучили фахівців із ФБР. Пізніше у СБУ заявили, що у їхній базі немає нічого подібного на вибухівку, яка спрацювала під авто журналіста. Слідчі продовжують пошук випадкових свідків та працюють з інформаторами. У справі про вбивство вже допитано 500 осіб.
Результатів наразі немає.
Перестрілка силовиків у Княжичах
4 грудня у селищі Княжичі Київської області сталася перестрілка між співробітниками охоронної служби і групою захоплення, внаслідок якої загинули двоє співробітників Держслужби охорони, двоє поліцейських розвідників і співробітник спецпідрозділу КОРД.
Пізніше від служби було відсторонено 25 поліцейських, які брали участь у спецоперації. 6 грудня в прокуратурі заявили, що шістьом учасникам злочинної групи обрано запобіжний захід — п’ятьох заарештували на два місяці, ще одного, який погодився на співпрацю зі слідством, суд відправив під домашній арешт із електронним браслетом. У списку затриманих за підозрою в підготовці грабежів у Княжичах опинився й колишній працівник УБОЗу, захист якого повністю відкидає всі звинувачення.
9. Олімпіада та неймовірний успіх паралімпійців
Літні Олімпійські ігри-2016 проходили у Бразилії з 5 по 21 серпня. Збірна України завершила Олімпіаду в Ріо-де-Жанейро з найгіршим у своїй історії результатом за кількістю золотих медалей, їх загальною кількістю та місцем у медальному заліку: 11 олімпійських нагород і 31-е місце.
Першу медаль Україні приніс Сергій Куліш, який посів друге місце у кульовій стрільбі, а перше олімпійське золото здобув гімнаст Олег Верняєв. Також варто згадати українську тенісистку Еліну Світоліну, яка здобула перемогу над першою ракеткою світу Сереною Вільямс у жіночому турнірі Олімпіади-2016 в Ріо-де-Жанейро. А на честь українського гімнаста Ігоря Радивілова можуть назвати елемент у гімнастиці:
В свою чергу, в медальному заліку Паралімпіади-2016 Україна обігнала США. Наша збірна завершила свої виступи в Ріо завоювавши 117 медалей: 41 золоту, 37 срібних та 39 бронзових. У загальному медальному заліку Україна поступилася лише Китаю і Великій Британії.
10. Перемога на Євробаченні
Співачка кримськотатарського походження Джамала здобула перемогу у фіналі міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення-2016», який проходив 14 травня в столиці Швеції Стокгольмі. Вона представила Україну композицією «1944», та присвятила її темі депортації кримських татар. Президент Петро Порошенко присвоїв Джамалі звання «Народна артистка України».
Завдяки Джамалі у 2017 році пісенний конкурс пройде у Києві. Учасника від України визначать у лютому. В держбюджеті на 2017 рік передбачено 455,7 млн грн на проведення Євробачення.