Новини
Ракурс

Підіб’ємо підсумки. Як 2016 рік змінив світ (ФОТО, ВІДЕО)

30 гру 2016, 14:02

2016 рік був насичений подіями, котрі сколихнули світ. Цього року загострилися низка конфліктів, зокрема у Сирії та Іраку. У Туреччині було скоєно невдалу спробу державного перевороту. Вперше за останні 88 років Кубу відвідав президент США. Помер Фідель Кастро.


.

Тривала боротьба з радикальним угрупованням «Ісламська держава», бойовики якої взяли відповідальність за теракти у Брюсселі, Ніцці та Берліні. На тлі терористичних атак у Європі особливої актуальності набуло питання міграційної кризи.

Велика Британія вирішила покинути Євросоюз. Мільярдер Дональд Трамп здобув перемогу на президентських виборах у США.

Оприлюднено 11 млн. документів (так звані panamapapers) панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, яка допомагала відомим клієнтам з усього світу виводити гроші в офшори.

Окрім цього, у Бразилії відбулися літні Олімпійські ігри та Паралімпіада, а у Франції — чемпіонат Європи з футболу, котрий запам’ятався бійками російських та англійських вболівальників.

Підсумуємо ключові події року:

1. Сирія

Збройний конфлікт в Сирії, котрий розпочався політичними демонстраціями у березні 2011 року, як частина Арабської весни, переріс у повстання та громадянську війну в 2012 році. Протестувальники вимагали відставки президента Сирії Башара Асада. Тоді ж країни Заходу та сунітські держави оголосили, що збираються «істотно збільшити» допомогу сирійській опозиції. В свою чергу, Росія, яка від початку конфлікту відкрито підтримувала Асада, 30 вересня 2015 року, всупереч міжнародному праву, розпочала військову операцію.

Згодом стало відомо, що у Сирії з’явилися важкі реактивні системи залпового вогню БМ-30 «Смерч». Також, починаючи з 30 вересня, РФ не припиняє здійснювати бомбардування позицій повстанців, однак правозахисники повідомляють про загибель багатьох мирних мешканців в результаті авіаударів.

Пальміра

13 грудня 2016 року в офісі ООН з прав людини заявили про наявність свідчень масових страт мешканців Алеппо урядовими військами Сирії, які підтримує РФ та Іран. Зокрема, в цей день було вбито 82-х мешканців, серед яких 11 жінок та 13 дітей. Тоді ж жителі Алеппо почали записувати відеозвернення —так звані «прощання з людством». Ці останні дзвінки мали показати світові, що насправді відбувається у Сирії. Однак, на засіданні Радбезу ООН представник РФ вкотре стверджував, що доказів наруги над цивільними з боку сирійської армії немає.

2. Трамп

У листопаді в США відбулися президентські вибори, на яких республіканець Дональд Трамп переміг свою суперницю — демократку Хілларі Клінтон. Трамп пообіцяв виборцям «зробити Америку знову великою», зокрема, за рахунок встановлення митних бар’єрів, повернення в країну робочих місць та прискорення сланцевої революції. Окрім того, мільярдер нещодавно заявив, що Америка має збільшити свій ядерний потенціал.

Водночас, адміністрація обраного президента уточнила, що не вважає РФ загрозою для США. Тема впливу Росії на перебіг американських виборів, а також ставлення республіканця до президента РФ Володимира Путіна неодноразово висміювались ЗМІ.

3. Brexit

23 червня у Великій Британії відбувся загальнонаціональний референдум про членство в Європейському Союзі. За вихід з ЄС проголосували майже 52% громадян королівства. Після цього прем’єр-міністр Девід Кемерон, який був противником Brexit, зробив офіційну заяву щодо своєї відставки. Довгий час у великих містах країни тривали масштабні демонстрації противників Brexit.

Згідно з планом, Велика Британія почне процес виходу зі складу Євросоюзу в першому кварталі 2017 року.

4. Панамські офшори

Витік документів щодо фінансових махінацій майже 100 світових лідерів і олігархів став найбільшим в історії ударом по офшорах. Так звані panamapapers розкривають конфіденційну інформацію з понад 11 млн. документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, яка допомагала відомим клієнтам відмивати гроші, ухилятися від санкцій і податків.

Серед тих, кого згадують розслідувачі, — президент РФ Володимир Путін, друзі якого вивели на панамський офшор більше 2 млрд дол. В свою чергу, в Ісландії тисячі людей домоглися відставки прем’єр-міністра, який «засвітився» в панамських документах.

5. Спроба перевороту у Туреччині

В ніч на 16 липня в Туреччині було здійснено спробу військового перевороту. У Стамбулі перекрили мости через Босфор, було блоковано державне телебачення, а аеропорт скасував усі рейси, як на виліт, так і на приліт. Турецька влада відновила повний контроль над ситуацією вже наступного ранку.

Внаслідок невдалого держперевороту загинуло 294 особи — 190 громадян та 104 заколотника. В країні почалася хвиля чисток — влада затримала, звільнила або відсторонила від роботи щонайменше 45 тис. осіб. Анкара вважає головним натхненником спроби військового перевороту проповідника Фетхуллаха Гюлена, який тривалий час живе в США. Після невдалого заколоту президент Туреччини Реджеп Ердоган суттєво укріпив свою владу.

6. Теракти у Брюсселі, Ніцці та Берліні

Вранці 22 березня в Брюсселі сталися два вибухи на території міжнародного аеропорту. Пізніше пролунав вибух у метро на станції Маальбек. Відповідальність за теракт взяло на себе угруповання «Ісламська держава». В результаті нападу загинуло 30 людей, ще 300 отримали поранення. Збитки від терактів в Брюсселі склали 1 млрд євро.

Згодом, 14 липня бойовик ІДІЛ виходець з Тунісу Мохамед Бухлель направив вантажівку у натовп людей, які на набережній Ніцци у Франції святкували День взяття Бастилії. Тоді загинули 86 людей, понад 200 отримали поранення. Через кілька днів після атаки відповідальність за теракт взяло угруповання «Ісламська держава».

19 грудня, напередодні католицького Різдва, у Берліні було скоєно черговий теракт — вантажівка врізалася в різдвяний ярмарок. В результаті нападу загинуло 12 осіб, ще 48 були госпіталізовані. Підозрюваного у здійсненні теракту громадянина Тунісу ліквідувала поліція Італії. Раніше він потрапляв в поле зору спецслужб США та Марокко. ІДІЛ знову взяла відповідальність за напад.

7. Міграційна криза у Європі

Потік біженців до Європи, переважно з Близького Сходу, Африки та Азії, різко зріс восени 2015 року. Тільки у січні-лютому до берегів Греції прибули понад 130 тис. біженців. У зв’язку з цим Євросоюз домовився про створення централізованої системи надання притулку на основі квот.

Окрім цього, 18 березня лідери ЄС та Туреччини узгодили план вирішення міграційної кризи, згідно з яким, мігранти, що прибувають до Греції, відправлятимуться назад до Туреччини, якщо їхнє прохання про притулок буде відхилене.

За інформацією Міжнародної організації з міграції та ООН, кількість загиблих в Середземному морі мігрантів у 2016 році сягнула рекордної позначки в 5 тис. осіб. У МЗС Італії також констатували, що цьогоріч в країну нелегально прибули понад 171 тис. мігрантів.

8. Перезавантаження стосунків Куби та США. Смерть Фіделя Кастро

У березні президент США Барак Обама прилетів на Кубу з історичним візитом, котрий став першим офіційним візитом американського лідера на острів за останні 88 років. Обама провів переговори з нинішнім кубинським лідером Раулем Кастро. У 2016 році США зняли деякі економічні обмеження з Куби та дозволили шести авіалініям літати в Гавану. Відносини між країнами почали поліпшуватися від грудня 2014 року, коли Обама звернувся до Конгресу з пропозицією скасувати ембарго проти Гавани і поновити відносини з країною.

25 листопада на 91-му році життя помер колишній лідер Куби Фідель Кастро, котрий керував країною майже 50 років. У 2008 році він передав повноваження своєму братові Раулю, проте фактично відійшов від справ ще за два роки до цього. Варто зауважити, що кубинська діаспора в США гучно святкувала смерть Кастро.

9. Припинення 50-річного конфлікту між владою Колумбії та угрупованням FARC

28 серпня уряд Колумбії та керівництво збройного угруповання «Революційні збройні сили Колумбії» (FARC) підписали мирну угоду. Конфлікт у країні тривав протягом півстоліття та забрав життя близько 220 тис. осіб. Зауважимо, що цьогоріч Нобелівську премію миру отримав президент Колумбії Хуан Мануел Сантос за переговори з повстанцями та спроби покласти край громадянській війні.

10. Чемпіонат Європи з футболу Євро-2016

Євро-2016 проходив з 10 червня до 10 липня на десяти стадіонах у десяти містах Франції. Фінал відбувся на стадіоні «Стад де Франс» у Сен-Дені, чемпіонське звання вперше здобула Португалія, яка у фіналі здолала господарів чемпіонату з рахунком 1:0 в додатковий час.

Для збірних Албанії, Ісландії, Північної Ірландії, Словаччини та Уельсу Євро-2016 стало першим в їхній історії.

Цей чемпіонат запам’ятався бійками вболівальників. Зокрема, в Марселі під час Євро-2016 відбувалися зіткнення між англійськими, російськими та місцевими вболівальниками. Комітет з контролю етики і дисципліни УЄФА після матчу у Марселі між командами Англії і Росії відкрив дисциплінарну справу щодо Російського футбольного союзу за фактом «масових заворушень, расистської поведінки та використання піротехніки», які продовжилися на стадіоні під час і після завершення гри. На команду РФ було накладено умовну дискваліфікацію.

Разом з тим, багатьох зворушила чудова комунікація між футболістами з Ісландії та вболівальниками:

11. Літні Олімпійські ігри у Бразилії

Літні Олімпійські ігри відбулися з 5 по 21 серпня в Ріо-де-Жанейро, Бразилія. Це перша Олімпіада, які пройшла в Південній Америці. На цих змаганнях було встановлено як мінімум 60 олімпійських та 21 світовий рекорд. Літні Паралімпійські ігри відбулися в Ріо з 7 вересня по 18 вересня.

Південний Судан і Косово дебютували на Олімпійських іграх. Також, через міграційну кризу Міжнародний олімпійський комітет дозволив атлетам сформувати незалежну команду біженців, яка виступала під Олімпійським прапором.

У свою чергу, збірну РФ з легкої атлетики відсторонили від міжнародних змагань після звіту Всесвітнього антидопінгового агентства. МОК перевірить допінг-проби всіх російських спортсменів, котрі виступали на трьох останніх Олімпіадах.

У медальному заліку Олімпіади Україна посіла 31 місце із 11 медалями — 2 золотих, 5 срібних і 4 бронзових. Разом з тим, не підвели паралімпійці, котрі здобули рекордні 41 золоту, 37 срібних та 39 бронзових медалей і вперше піднялася на третє місце в медальному заліку.

Варто нагадати, що в той час, як підготовка до Олімпіади йшла повним ходом — група зі 150 медиків закликала перенести змагання з Ріо-де-Жанейро через загрозу здоров’ю людей у зв’язку з поширенням вірусу Зіка. Згодом Всесвітня організація охорони здоров’я вирішила не відкладати Олімпійські ігри.

Вірус Зіка з 2015 року почав стрімко поширюватися в країнах Латинської Америки, а лихоманку Зіка було оголошено загрозою світового масштабу. Відомо, що вірус передається переважно через укуси комарів та статевим шляхом. Основну небезпеку він становить для вагітних, бо може зумовити мікроцефалію у дитини.

12. Рік зіркових втрат

Цього року пішли з життя понад 75 відомих особистостей, серед яких українці — історик Орест Субтельний, економіст Богдан Гаврилишин, першовідкривач комети Чурюмова-Герасименка Клим Чурюмов, було вбито журналіста Павла Шеремета. Померли музикант Леонард Коен, боксер Мухаммед Алі, виконавці Девід Боуї, Прінс, Джордж Майкл, акторка Керрі Фішер (принцеса Лея із «Зоряних воєн»), Алан Рікман, письменник Умберто Еко, президент Узбекистану Іслам Карімов, лідер Куби Фідель Кастро та низка інших.

2016-й, давай, до побачення!

Джерело: Ракурс


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter






Загрузка...