Ракурсhttps://racurs.ua/
РФ намагалася вплинути на Нобелівський комітет, що розмірковував над нагородженням Порошенка
https://racurs.ua/ua/n82212-rf-namagalasya-vplynuty-na-nobelivskyy-komitet-scho-rozmirkovuvav-nad-nagorodjennyam-poroshenka.htmlРакурсНорвегія звинуватила російські спецслужби у спробі втручання в роботу Нобелівського комітету, повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на телеканал NRK.
.
Метою операції з боку Москви було запобігання присудженню премії миру президенту України Петру Порошенку в 2015 році.
Директор Нобелівського інституту в Осло Олаф Ньєльстад зазначив, що в інтернеті було опубліковано підроблений лист до посольства США в Норвегії нібито від спікера Верховної ради Володимира Гройсмана, котрий вимагав від американських дипломатів гарантій присудження нагороди. Ті, згідно з текстом листа, вже нібито заручилися підтримкою двох із п’яти членів Нобелівського комітету.
Згодом Київ і Вашингтон спростували достовірність листа.
Через два тижні після публікації листа до офісу секретаря комітету, директора Норвезького нобелівського інституту Улава Ньелстада прийшли двоє представників посольства РФ. Норвезькі спецслужби встановили, що один із них був офіцером російської Служби зовнішньої розвідки.
Цей візит, на думку норвезької сторони, був операцією з метою вплинути на рішення члена комітету.
Поліцейська служба безпеки Норвегії охарактеризувала інцидент із листом як організовану спецслужбами РФ кампанію з дезінформації. Також із боку Москви ведеться активна робота з організації впливу на ключових посадовців не лише в Норвегії, але й у Швеції та Фінляндії.
Зазначимо, що списки номінантів на здобуття Нобелівської премії миру публікуються через 50 років, тому невідомо, чи був Порошенко серед кандидатів на її отримання.
Як відомо, в 2015 році лауреатом Нобелівської премії став Туніський квартет національного діалогу «за вагомий внесок у побудову плюралістичної демократії у Тунісі після Жасминової революції в 2011 році».
У 2016 році Нобелівську премію миру вручили колумбійському президенту.