Ракурсhttps://racurs.ua/
Георгіївські стрічки й автобуси з поліцією: як окупанти відзначають річницю геноциду кримських татар (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n88026-georgiyivski-strichky-y-avtobusy-z-policiieu-yak-okupanty-vidznachaut-richnycu-genocydu-krymskyh.htmlРакурсСаме цього дня в 1944 році радянська влада почали примусову депортацію корінного народу Криму з історичної батьківщини в Узбекистан та деякі райони Казахстану і Таджикистану. Сучасні послідовники СРСР продовжують гоніння й утиски кримських татар. Так, російська окупаційна влада Криму цьогоріч знову заборонила будь-які пам’ятні заходи до 18 травня.
.
Крім того, вчора одразу кільком кримським активістам вручили застереження про «неприпустимість організації несанкціонованих масових заходів», повідомив у Facebook місцевий журналіст Антон Наумлюк.
«День пам’яті почався. У Бахчисараї камінь, до якого завжди покладали квіти, заблокували поліцейською машиною. У Сімферополі „з технічних причин“ скасували судове засідання у справі Ахтема Чийгоза, куди збиралися прийти кримські татари, щоб потім піти покласти квіти. Біля Верховного суду Криму зараз стоять два автобуса з поліцейськими», — додав він.
«Ранок 18 травня у Бахчисараї. Підхід до меморіальної дошки перегороджено автомобілем із георгіївською стрічкою на лобовому склі. Поруч чергує співробітник поліції, а навколо — ще купа в цивільному», — також написала у Facebook дочка заступника глави Меджлісу Ільмі Умерова Айше.
За її даними, у сквер навпроти залізничного вокзалу, де розміщено меморіальний камінь пам’яті жертв депортації, стягнуто велику кількість поліції, яка чергує по всьому периметру.
«І дядьки при краватках, мабуть до покладання від влади готуються. Навіть перед КІПУ побачила автобус і поруч кілька груп людей у формі. І ще помітила, що цьогоріч уперше ніде, взагалі ніде, немає жодного банера чи розтяжки, присвяченої 18 травня. Скрізь лише 9 травня та георгіївські стрічки. Такий він, Крим сьогодні», — додала Айше Умерова.
Між тим, на території України сьогодні відбудуться пам’ятні заходи, присвячені трагедії депортації кримських татар.
Опівдні відбудеться всеукраїнська акція «Скорбота й солідарність» — хвилина мовчання з супроводом сигналу «Сирена», клаксонів автомобілів і шкільних дзвінків. На знак солідарності з кримськотатарським народом у всіх кафедральних храмах УПЦ КП пройде п’ятихвилинний поминальний дзвін.
Об 11.30 у селі Чонгар відбудеться збір сільських, селищних, міських місцевих меджлісів, а о 16.00 учасники акції підуть до адмінмежі з тимчасово окупованих Кримом.
О 18.00 на Майдані Незалежності в Києві почнеться траурний мітинг. Такі ж заходи відбудуться в селах і селищах компактного проживання кримських татар.
Як відомо, депортація кримських татар у СРСР була засуджена й визнана незаконною в 1989 році, а в листопаді 2015 року Верховна Рада визнала її геноцидом.
Через 72 роки після депортації російські окупанти заборонили діяльність Меджлісу і проводять масові затримання кримських татар, звинувачуючи їх в екстремізмі.
19 квітня Міжнародний суд ООН у Гаазі задовольнив позовні вимоги України про тимчасові заходи проти РФ через порушення нею Конвенції щодо ліквідації расової дискримінації. Зокрема, російську владу зобов’язали зняти обмеження з діяльності Меджлісу й забезпечити наявність навчання в Криму українською мовою.