Ракурсhttps://racurs.ua/
Триріччя трагедії: що відомо про катастрофу рейсу MH17 в небі над Донбасом (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n91345-try-roky-potomu-scho-vidomo-pro-katastrofu-reysu-mh17-v-nebi-nad-donbasom-foto-video.htmlРакурс17 липня 2014 року рейсовий пасажирський літак авіакомпанії Malaysia Airlines із 298 особами на борту, який прямував з Амстердама до Куала-Лумпур, було збито ракетою “земля-повітря” ЗРК «Бук» російського виробництва. Уламки літака впали на території поблизу Тореза у Донецькій області, яка перебувала під контролем окупаційної армії.
.
В той же день Європейська організація з безпеки аеронавігації закрила повітряний простір України для польотів цивільної авіації, а одразу після катастрофи низка авіакомпаній змінили траєкторії польоту в обхід східної України.
Київ має докази причетності до катастрофи літака Boeing 777 Росії. Водночас, Москва заперечує будь-яку причетність до збиття цивільного літака. Розслідування триває.
Версія СБУ
У 2014 році Служба безпеки України перехопила переговори терористів про збитий ними пасажирський літак Boeing-777, що прямував з Амстердама до Куала-Лумпур. Згідно запису, о 16.40 терорист Ігор Безлер (Бєс) доповів про збитий літак своєму куратору, полковнику ГРУ ГШ ЗС РФ Гераніну Василю Миколайовичу.
“Тільки що збили літак. Група «Мінера». За Єнакієво впав”, — сказав Бєс.
За інформацією української сторони, літак летів на висоті 10,6 км. Неподалік малайзійського лайнера пролітав український військово-транспортний Іл-76, який прямував для скидання вантажів бійцям ЗСУ.
Окрім цього, 17 липня проросійські ЗМІ оприлюднили новину про те, що поблизу селища Розсипне над містом Торез бойовики збили транспортний літак Ан-26 українських Військово-повітряних сил.
На той час генеральний прокурор Віктор Шокін 30 березня 2015 року заявив, що слідство отримало покази свідків про склад екіпажу «Бука».
Що каже Міжнародна слідча група
28 вересня минулого року Міжнародна слідча група у Нідерландах оприлюднила офіційну доповідь про причини авіакатастрофи Boeing 777. Ключові тези доповіді:
— Пасажирський літак «Малайзійських авіаліній» був збитий з російського зенітно-ракетного комплексу «Бук».
— Російський «Бук» доставили на територію України, яку на момент авіакатастрофи контролювали бойовики (17 липня його доставили в поле на південь від міста Сніжне), з російського міста Курськ.
— Після запуску ракети «Бук» транспортували через українсько-російський кордон назад в Росію.
— Ідентифіковані 100 осіб, причетних до авіакатастрофи. Ці люди або управляли «Буком», або організували його перекидання до місця запуску. Будь-яку іншу інформацію про цих осіб слідчі поки не готові розкривати.
— Версія, яку «розкручувала» Росія щодо атаки на літак з повітря, була повністю спростована.
— Термін міжнародного розслідування атаки на Boeing продовжили до 2018 року.
Міжнародна слідча група складається з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України.
Результати розслідування Bellingcat
Своє розслідування авіакатастрофи здійснює міжнародна група журналістів-розслідувачів Bellingcat. Вони зазначають, що 17 липня 2014 року ракетну установку «Бук» з російської 53-ї зенітно-ракетної бригади (Курськ), провезли за маршрутом Донецьк-Сніжне. Потім вона була вивантажена з трейлера і доїхала своїм ходом до поля на південь від Сніжного, де приблизно о 16.20 випустила ракету «земля-повітря», якою було збито літак “Малайзійських авіаліній”. Вранці 18 липня «Бук» провезли по Луганську і далі через кордон з Україною.
23 лютого минулого року Bellingcat оприлюднила нову доповідь, в якій назвала підозрюваних в атаці на МН-17. До катастрофи причетні 20 військових РФ другого дивізіону 53-ї зенітно-ракетної бригади з Курська. Окрім цього, Bellingcat встановила номер ЗРК «Бук» — 332. Ця установка належить 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил РФ.
15 лютого цього року було опубліковане розслідування, в якому встановлена особа, причетна до транспортування «Бука», збиття літака та «замітання слідів» — відставний полковник Головного розвідуправління РФ Сергій Дубінський, відомий також як «генерал-майор ГРУ ДНР» Сергій Петровський з позивним «Хмурий». Згодом стало відомо, що терорист ДНР «Хмурий» заявив, що в катастрофі Boeing-777 винні «виродки з Москви».
Сьогодні було оприлюднено нову доповідь Bellingcat.
Міжнародний трибунал
29 липня 2015 року в Радбезі ООН відбулось голосування за створення міжнародного трибуналу щодо розслідування за фактом збиття літака. Пропозицію зі створення трибуналу надали Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна. При 11 голосах «за» рішення щодо створення трибуналу заблокувала Росія. Окрім цього, РФ блокувала й інші ініціативи щодо розслідування авіакатастрофи.
У липні цього року країни-члени Спільної групи з розслідування (Join Investigation Team) ухвалили рішення здійснювати кримінальне провадження у справі в межах правової системи Нідерландів. До участі в трибуналі буде залучено Україну, Малайзію, Бельгію та Австралію. Також може бути ухвалено рішення про заочне засудження всіх винуватців трагедії. США підтримали створення у Нідерландах трибуналу щодо катастрофи MH17.
Разом з тим, як відомо, родичі пасажирів, які загинули в авіакатастрофі, подали 33 позови до судів, в тому числі чотири позови — проти України.