Міносвіти пропонує три моделі імплементації мовної статті
https://racurs.ua/ua/n98282-minosvity-proponuie-try-modeli-implementaciyi-movnoyi-statti.htmlРакурсВенеційська комісія врахувала більшість поправок Міносвіти. У відомстві висновки щодо закону «Про освіту» назвали конструктивними і збалансованими, повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України.
«Моделі навчання в школах з вивченням мов меншин враховуватимуть освітні потреби дітей різних національних громад, враховуючи три критерії: вразливість мови; мовне середовище, в якій проживає меншина; мовна група, до якої належить відповідна мова», — зазначили у міністерстві.
У зв’язку з цим мають бути запропоновані три моделі застосування і вивчення мов для впровадження сьомої статті закону «Про освіту».
Перша передбачає можливість викладання мовами меншин всіх предметів з першого по одинадцятий (дванадцятий) клас поряд з українською мовою.
Друга модель — для національних громад, мова яких відноситься до мов Євросоюзу. Залежно від мовної групи і середовища, її використання може мати два варіанти.
Перший варіант для громад, чия мова належить до слов’янської мовної групи (йдеться, наприклад, про польську, словацьку, болгарську мови).
Другий варіант враховуватиме особливості вивчення української мови представниками інших мовних груп і тих, хто переважно проживає в середовищі рідної мови. Зокрема, йдетсья про румунську й угорської громади. Для шкіл з цими мовами навчання перехід на вивчення предметів українською відбуватиметься плавніше, а відсоток предметів, що вивчаються державною мовою, буде менше.
Третя модель — для національних громад, материнська мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також які проживають переважно в середовищі власної мови. До таких належить російська мова. Діти, які вчитимуться за цією моделлю, переходитимуть на навчання предметів українською відразу після п’ятого класу.
Нагадаємо, раніше глава МЗС Павло Клімкін пообіцяв, що Україна виконає рекомендації Венеційської комісії.
Сьогодні Венеційська комісія опублікувала висновки щодо українського закону про освіту.
Комісія затвердила свої висновки щодо закону ще 8 грудня. Також вона рекомендувала внести зміни в спірну сьому статтю щодо російської мови. У свою чергу спікер парламенту Парубій заявив, що зміни в ухвалений закон не вноситимуть.
Водночас Україна на засіданні Ради асоціації Україна-ЄС зобов’язалась не урізати права національних меншин.
28 вересня набув чинності ухвалений українським парламентом закон «Про освіту». Декілька країн звинуватили Україну в тому, що законопроект нібито порушує права національних меншин. Найбільш жорстку позицію зайняла Угорщина, заявивши, що буде блокувати всі рішення Євросоюзу про зближення з Україною.