Ракурсhttps://racurs.ua/
У Польщі розсекретили документи щодо співпраці з РФ та свідомого замовчування причин Смоленської катастрофи
https://racurs.ua/ua/n87062-u-polschi-rozsekretyly-dokumenty-schodo-spivpraci-z-rf-ta-svidomogo-zamovchuvannya-prychyn.htmlРакурсУ розсекреченому документі Міністерства закордонних справ Польщі, підготовленому Східним департаментом відомства 12 квітня 2010 року, зазначається, що візит тодішнього прем’єр-міністра Дональда Туска 7 квітня до Смоленська і катастрофа президентського літака 10 квітня створили «простір доброзичливості» у польсько-російських відносинах, пише «Укрінформ».
.
«Зустріч Туска та Путіна 7 квітня у Катині, а також трагічна загибель польської делегації в авіакатастрофі у Смоленську 10 квітня створили особливий клімат у двосторонніх відносинах, який значно розширює простір до діалогу, співпраці і примирення», — цитує телеканал витяг з документа МЗС Польщі.
У листі пропонується ряд дій, які мала б виконати Польща. Зокрема, йшлося про полюбовне вирішення питання стосовно позовів громадян Польщі проти Росії в Європейському суді з прав людини у Страсбурзі щодо польських жертв Катині за умови розсекречення Москвою матеріалів тієї справи. Крім того, до 90-річчя польсько-більшовицької війни 1920 року пропонувалося згадати про трагічну долю червоноармійців у польському полоні.
"Якщо нас попросять про експертизу, то ми зможемо оцінити, чи це була покірливість, чи підпорядкованість. Натомість я хотів би, аби цією справою зайнявся суд і прокуратура«,- заявив чинний глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський.
Окрім того, як пише «Польське радіо», Gazeta Polska отримала документи Служби військової розвідки про розслідування Смоленської катастрофи.
«Їхній контент шокує. Розвідка заборонила передавати інформацію на тему причин трагедії, оскільки це могло б пошкодити Росії і зміцнило опозицію», — зауважує видання.
Також зазначається, що у квітні-травні 2010 року літак та його уламки весь час знаходилися на місці трагедії, а до польських служб та установ зголошувалися інформатори та свідки.
«На жаль, цей шанс було втрачено, і то свідомо», — пише газета.
16 квітня 2010 року у день, коли Слідчий комітет при Генеральній прокуратурі Росії оголосив про завершення провадження на місці катастрофи функціонери польської військової розвідки, які перебували в Росії, почали передавати рапорти, що нагадувати кремлівські бюлетені.
Відповідь на те, чому розвідка Польщі змінила свою позицію Gazeta Polska знайшла в рапорті SWW зі Смоленська від 18 квітня 2010 року, де вказується, що «у випадку визнання вини росіян, станеться політична катастрофа, яка матиме міжнародні наслідки», включно з конфліктом з Росією.
Також є ще документ SWW, підготовлений 19 квітня, в якому інформується про те, що до «польської військової розвідки зголосився російський військовий пілот, котрий стверджував, що винними у катастрофі є росіяни». Цього свідка визнали провокатором, який хоче зашкодити російсько-польському примиренню.
Після цієї інформації у рапорті було написано «забороняється передавати до Польщі будь-яку інформацію на тему причин катастрофи».
Раніше очільники Генпрокуратури Польщі звинуватили російських диспетчерів в умисній провокації авіакатастрофи під Смоленськом.
Авіакатастрофа сталася 10 квітня 2010 року, на борту літака загинуло 96 осіб: президент Польщі Лех Качиньський з дружиною, керівники всіх родів військ, політичних партій, громадські та релігійні діячі.