Експерти ВР вважають, що ліквідація госпсудів зашкодить судовій системі України
https://racurs.ua/ua/n42589-eksperty-vr-vvajaut-scho-likvidaciya-gospsudiv-zashkodyt-sudoviy-systemi-ukrayiny.htmlРакурсПро це йдеться у висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради про законопроект № 1497 «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та інших законодавчих актів щодо удосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів».
Парламентські експерти назвали пропозицію щодо ліквідації окремої ланки судової системи досить дискусійною.
«Так, в якості основного аргументу на користь пропонованих змін у пояснювальній записці до проекту вказується на те, що „відмова від окремих господарських судів обумовлена тим, що вони розглядають ті самі приватноправові спори, що й суди цивільної юрисдикції, виділені лише за суб’єктною ознакою. Процедури господарського і цивільного судочинства не мають принципових відмінностей“. Однак навіть якщо вважати це твердження цілком правильним, не можна залишати поза увагою те, що за період існування в Україні окремої ланки господарських судів з’явилась певна спеціалізація суддів і більш глибоке знання ними специфіки певних категорій справ», — ідеться у висновку науково-експертного управління ВРУ.
Авторами вказаного законопроекту про судову реформу виступили народні депутати Оксана Сироїд, Олена Сотник, Андрій Журжій (усі троє — «Самопоміч»), Леонід Ємець («Народний фронт»), Іван Крулько («Батьківщина»).
Загалом законопроект пропонує низку новацій:
1) ліквідується система судів загальної юрисдикції, які спеціалізуються на розгляді господарських справ;
2) додатково створюються окружні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ;
3) зменшується кількість адміністративних посад у судах;
4) ліквідується інститут допуску справи до провадження у Верховному Суді України (далі — ВСУ);
5) розширюються повноваження ВСУ, зокрема, йому надається право безпосередньо здійснювати судочинство на підставах та в порядку, встановленому процесуальним законом;
6) замість Вищої кваліфікаційної комісії суддів України створюється Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія суддів, яка утворюватиме зі свого складу кваліфікаційну комісію суддів і дисциплінарні комісії суддів тощо.