Новини
Ракурс

Зміна місця проживання: правила військового обліку і зразки документів

Під час дії воєнного стану зміна місця проживання призовників, військовозобов’язаних та резервістівпідпорядковується специфічним правилам, які часом виглядають обтяжливими для людини.


.

Важливо знати такі особливості:

     1.  У воєнний час забороняється виїзд цих категорій осіб з місця проживання без дозволу керівника ТЦК, де людина перебуває на обліку.

(ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»)

Вірогідно йдеться саме про переїзд на нове місце проживання, а не побутовий виїзд за межі домівки. Але формулювання виглядає доволі неоднозначним. Крім того, це стосується переїзду поза межами адміністративно-територіальної одиниці. Водночас, за змістом ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. Отже, зміна проживання без схвалення керівником ТЦК та СП навіть в рамках одного міста (наприклад, з Шевченківського району до Печерськогом. Києва) є порушенням правил військового обліку.

Це підтверджує і підпункт 6 п. 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487  від 30.12.2022  (Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів). За ним визначена категорія осіб повинна особисто прибувати до місцевих ТЦК для зняття з військового обліку саме у таких випадках:

  • в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання,
  • в разі вибуття за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців,
  • у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району.

Правило про заборону виїзду почало своє існування ще у 1999 р., але вочевидь було затяжким і створювало передумови для його невиконання військовозобов’язаними. Адже формулювання норм двозначне і порядок надання дозволу досі відсутній. Не визначено, як і в який строк має вирішуватися це питання, які підстави відмови у наданні дозволу тощо. Це не сприяло слухняному виконанню заборони. Тому норма, викладена у кількох законах, була недієвою. Хоча у 2022 р. Генеральним штабом ЗСУ були зроблені спроби це виправити. 28 червня ним було затверджено «Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час». Через резонансну хвилю народного обурення цей нормативно-правовий акт довелося  швидко скасувати. Документ сприйняли, як легалізацію фізичної перешкоди на блок-постах випускати людей за межі міста, в тому числі районів міст, навіть і за тимчасового від’їзду – у гості, відрядження тощо, взагалі не пов’язаного із зміною місця проживання. Юридичною проблемою цього порядку було буквальне тлумачення закону, через що відбулася підміна категорій «зміна постійного місця проживання» та «виїзд за межі місця проживання». Законодавець вірогідно мав на меті заборонити переїзд на постійне місце проживання без дозволу ТЦК. По суті це означало необхідність знятися з військового обліку і стати на облік за новим місцем проживання. Натомість «виїзд за межі місця проживання» означав би заборону будь-яке переміщення поза місцем реєстрації та обліку. Навіть з Оболонського району м. Києва до Дарницького провідати рідних чи на роботу. Не кажучи вже про виїзд із Києва до Київської області і пересування далі, навіть тимчасово. Отже, перекривався б фізичний виїзд за межі території свого місця проживання без мети змінити його, що суперечило здоровому глузду. Також за порядком дозвіл видавався лише обмеженій категорії людей, які здебільшого не підлягали призову на військову службу. До того ж, сумнів викликав рівень компетенції Генерального штабу ЗСУ встановлювати подібні порядки, навіть за наявності повноважень визначати особливості ведення військового обліку (за п. 9 діючого на той час Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 921 від 07.12.2016).

Те, що у нормі Закону йшлося про заборону саме змінювати місце проживання, а не просто виїжджати за його межі підтверджується положеннями прийнятого вже після початку повномасштабного вторгнення нового Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабміну № 1487 від 30.12.2022 (підпункт 3 п. 1 Додатку 2 до Порядку).

Тому практика ретельного та слухняного застосування такої норми була і є мінімальною. Тим більш, складнощі отримання такого дозволу відомі: нескінченні черги, затримка у розгляді питань, дискретність повноважень керівників ТЦК, корупційні ризики тощо. Виходячи зі скарг військовозобов’язаних до Комітету НААУ з питань військового права, особиста явка до ТЦК нерідко супроводжувалася примусовим затриманням, фізичним змушенням проходити ВЛК та бусифікованою мобілізацією. Тому більшість були схильні згодом заплатити штраф за порушення обов’язку, ніж випробувати себе на міцність перед бюрократичною системою. Отже, сумлінне виконання такої норми сумнівно. Так само, як і наявність масової практики притягнення осіб до адміністративної відповідальності за відсутність дозволу.

     2. Зміна місця проживання та перебування передбачає обов’язкове повідомлення ТЦК протягом 7 днів з моменту прибуття (ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

     3. Зміна місця проживання та перебування в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці (юрисдикції одного ТЦК) потребує повідомлення ТЦК і не тягне за собою зняття/взяття на облік (ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

     4. Вибуття на нове місце проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці (юрисдикції іншого ТЦК) потребує не повідомлення та отримання дозволу керівника ТЦК, а зняття з військового обліку за попереднім місцем проживання та взяття на облік за новим (ч. ч. 1, 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»). По суті дозволом є сам факт зняття з військового обліку. Повідомленням в такому разі є заява про зняття з військового обліку, хоча вона і має подаватися до виїзду, а після прибуття.  Окреме повідомлення до ТЦК подавати не потрібно.

     5. Повідомлення про зміну місця проживання, зняття та взяття на військовий облік потребує особистої присутності у ТЦК (п. 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

Бажано не лише явитися до ТЦК, а й подати письмову заяву, зафіксувати її отримання уповноваженою особою ТЦК. Або паралельно подати письмові документи через скриньку, знявши відео особистого вкидання чи електронною поштою з накладенням КЕП або нотаріально завірені через Укрпошту.

Зауважимо, що ч. 11 ст. 38  Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», на відміну від зазначеної постанови Кабміну, передбачає не «особисту присутність», а «особисте повідомлення» ТЦК  в разі зміни адреси місця проживання (перебування), як і інших персональних відомостей.

     6. Перед від’їздом слід знятися з військового обліку за місцем проживання і отримати про це відмітку (позначку) у військово-обліковому документі (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», абз. 3 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

Зняття з військового обліку потрібно здійснити не пізніше, ніж за 3 дні до вибуття (ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»). Це означає подачу заяви заздалегідь, аби результат – позначку отримати за 3 дні до виїзду.

     7. Після зняття з військового обліку не раніше, ніж через 3 дні можна вибувати до нового місця проживання.

     8. Протягом 7 днів з моменту прибуття слід стати на військовий облік за новим місцем проживання (ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

     9. Взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України і таких військово-облікових документів:

  • для призовників –посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
  • для резервістів –військовий квиток.

(п. 20, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

     10. Відсутність військово-облікового документа унеможливить зняття та взяття на військовий облік (п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

     11. За відсутності військово-облікових документів ТЦК беруть на військовий облік та знімають з нього лише після їх відновлення (п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

     12. У разі звернення призовника, військовозобов’язаного або резервіста до ТЦК за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання (абз. 4 п. 15 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

Ця норма у воєнний час не застосовується в повному обсязі. Декларування нового місця проживання перед постановкою на військовий облік стосується лише мирного часу. За воєнного стану ця норма діє лише в частині проставляння відміток (абз. 18 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022). Задекларувати нове місце проживання (тобто зареєструватися електронним способом через Дію) військовозобов’язаним не є можливим. Адже за законодавчими вимогами людина спочатку має знятися з військового обліку, встати на облік за новим місцем проживання, проставити відповідні позначки у військово-обліковому документі і лише тоді звернутися до органу реєстрації (краще через ЦНАП) для реєстрації за адресою нового місця проживання. Це передбачено п. 2 Додатку 16 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 (Вимоги щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов’язаних та резервістів).

     13. Лише після зняття з військового обліку та наявності про це позначки у військово-обліковому документі можна буде знятися з реєстрації за старим місцем проживання у ЦНАП.

(ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Однак, не обов’язково окремо зніматися з реєстрації місця проживання за старою адресою. Це можна зробити одночасно з реєстрацією за новим місцем проживання (ч. 9 ст. 5 Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні”).

     14. Лише після взяття на військовий облік за новим місцем проживання та наявності про це позначки у військово-обліковому документі можна буде зареєструвати нове місце проживання у ЦНАП.

(ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Додаток 16 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, Вимоги щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов’язаних та резервістів).

     15. Зареєструвати нове місце проживання слід протягом 30 днів з моменту прибуття (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»).

     16. В ЦНАПі подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України  "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні” та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ № 265 від 07.02.2022 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”.

(абз. 6 п. 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022)

Передусім ЦНАП перевіряє наявність військово-облікового документу з відмітками ТЦК про взяття на військовий облік за адресою нового місця проживання, яку особа планує зареєструвати (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Додаток 16 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022).

За змістом п. 3 ч. 2, ч. 3 ст. 9, ст. 11 зазначеного Закону документами, що підтверджують право на проживання (перебування) в житлі, адреса якого реєструється для проживання (перебування) є:

  • відомості про житло (документи), що підтверджують право власності на житло,
  • рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житла, визнання за особою права користування житлом, жилим приміщенням,
  • договір найму (піднайму, оренди);
  • або інші документи, визначені Кабінетом Міністрів України.

У разі відсутності таких документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, уповноваженої особи житла.

Особа, яка декларує або реєструє своє місце проживання (перебування) у житлі, яке не є власністю (співвласністю) такої особи, та за відсутності документів, що підтверджують право на проживання в цьому житлі, під час подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) або декларації про місце проживання надає згоду власника (співвласників) житла чи уповноваженої особи житла на декларування або реєстрацію особою свого місця проживання (перебування) за адресою цього житла у порядку, встановленому Кабміном. У разі декларування або реєстрації місця проживання особою, яка є власником (співвласником) цього житла, згода інших співвласників або інших осіб, місце проживання яких зареєстровано / задекларовано в цьому житлі, не вимагається.

За зміст підпункту 5 п. 35 зазначеного Порядку документами, що підтверджують право на проживання (перебування) в житлі, є зокрема:

  • свідоцтво про право власності;
  • ордер;
  • договір оренди (найму, піднайму);
  • договір найму житла у гуртожитку (для студентів);
  • рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
  • або інші підтверджуючі документи.

У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, наймача та членів його сім’ї, уповноваженої особи житла (зазначені документи та згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання (перебування) малолітніх та неповнолітніх дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або законних представників (представників), або одного з них.

Отже, імперативні норми хоча і неоднозначні та обтяжливі, але існують. Не виключено, що із плином часу ТЦК нагадуватиме військовозобов’язаним ці порушення при актуалізації персональних даних, оформленні відстрочки від призову, військово-облікових документів тощо. Через це краще заздалегідь продумати питання дотримання правил військового обліку, підготувати необхідні документи і принаймні спробувати виконати формальності при зміні місця проживання. Навіть якщо людину спіткають труднощі, –намагання виконати обов’язок стане у пригоді при вирішенні проблемних питань в майбутньому і оскарження рішень/дій/бездіяльності ТЦК.

Тому до уваги військовозобов’язаних та їхніх адвокатів пропонуємо зразки документів щодо зміни місця проживання на виконання правил військового обліку:

1. Заява про зняття з військового обліку у зв’язку зі зміною місця проживання;

2. Заява про взяття на військовий облік у зв’язку зі зміною місця проживання;

3. Повідомлення про зміну місця проживання.

 

 

 

 


 


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter