Почему у Луны до сих пор есть атмосфера, установили ученые
https://racurs.ua/n197969-pochemu-u-luny-do-sih-por-est-atmosfera-ustanovili-uchenye.htmlРакурсНа Місяці через його порівняно невелику масу немає повітря, придатного для дихання, проте супутник Землі все ж має ледь помітну атмосферу.
З 1980-х років астрономи спостерігають дуже тонкий шар атомів, що підстрибують над поверхнею Місяця. Ця делікатна атмосфера — технічно відома як «екзосфера» — ймовірно, є продуктом якогось космічного вивітрювання, але точні причини її походження раніше встановити не вдавалося, повідомляє прес-служба американського Массачусетського технологічного інституту (MIT).
Раніше учені припускали, що у формуванні місячної атмосфери беруть участь два процеси космічного вивітрювання:
- «ударне випаровування» внаслідок зіткнення з Місяцем мікрометеоритів;
- «іонне розпилення» — явище за участю сонячного вітру, який переносить енергійні заряджені частинки від Сонця через космос. Коли ці частинки стикаються з поверхнею Місяця, вони можуть передати свою енергію атомам у ґрунті та відправити ці атоми летіти у повітря.
Тепер же група вчених з MIT та Чиказького університету стверджують, що вони визначили основний процес, який сформував атмосферу Місяця і продовжує підтримувати її сьогодні.
За словами дослідників, атмосфера Місяця — це насамперед продукт «ударного випаровування».
При ударному випаровуванні більшість атомів залишиться в місячній атмосфері, тоді як при іонному розпиленні багато атомів буде викинуто в космос, — наголошують учені. — З нашого дослідження тепер ми можемо кількісно визначити роль обох процесів, щоб сказати, що відносний внесок ударного випаровування проти іонного розпилення становить приблизно 70:30 або більше.
Іншими словами, 70 або більше відсотків атмосфери Місяця є продуктом зіткнення метеоритів, тоді як решта 30 відсотків є наслідком сонячного вітру.
У своєму дослідженні вчені проаналізували зразки місячного ґрунту, зібрані астронавтами під час місій NASA «Аполлон». Їхній аналіз свідчить, що:
- протягом 4,5-мільярдної історії Місяця його поверхня безперервно бомбардувалася спочатку масивними метеоритами, а пізніше — меншими, розміром з пил, «мікрометеороїдами»;
- ці постійні удари піднімають місячний ґрунт, випаровуючи певні атоми при контакті і піднімаючи частинки в повітря. Деякі атоми викидаються в космос, а інші залишаються підвішеними над Місяцем, утворюючи неміцну атмосферу, яка постійно поповнюється, оскільки метеорити продовжують падати на поверхню.
- ударне випаровування є основним процесом, за допомогою якого Місяць створив і підтримував свою надзвичайно розріджену атмосферу протягом мільярдів років.
Місяцю близько 4,5 мільярдів років, і протягом цього часу його поверхня безперервно бомбардувалася метеоритами. Ми показуємо, що врешті-решт тонка атмосфера досягає стабільного стану, оскільки вона постійно поповнюється завдяки невеликим зіткненням по всьому Місяцю, — наголошують дослідники.