Ракурсhttps://racurs.ua/
Разменные марки шаги 1918 года, фото: НБУ
Нацбанк предлагает сменить название копейки
https://racurs.ua/n198900-nacbank-predlagaet-smenit-nazvanie-kopeyki.htmlРакурсНаціональний банк України пропонує змінити назву української мілкої розмінної монети — замість «копійка» назвати її «шаг».
.
Про це сьогодні, 2 вересня, повідомляє прес-служба Нацбанку.
Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як «копійка» фактично є символом московської окупації, — заявив під час брифінгу голова НБУ Андрій Пишний. — Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет — це слово «шаг»
У НБУ наголошують:
- назва «копійка» має московське, імперське походження. Сьогодні копійки залишилися в обігу лише у ворожих до України держав;
- назва «шаг» — давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI — XVII ст.);
- у часи Української революції 1917−1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою «шаг», що було закріплено на законодавчому рівні. Тому відродження такої практики обґрунтоване історичною та мовною традицією України.
Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників, — наголошує прес-служба НБУ.
Зазначається, що НБУ розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
- внесення відповідних змін до ст. 32 закону «Про Національний банк України»;
- визнання такими, що втратили чинність, двох постанов Президії Верховної Ради України — № 2156-XII «Про розмінну монету України» та № 1952-XII «Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України»;
- внесення змін до законів «Про пенсійне забезпечення», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», до ст. 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.
Зокрема, пропонується встановити, що:
- співвідношення між «копійкою» та «шагом» дорівнюватиме 1:1;
- НБУ розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг «шагів», а також порядок і строки вилучення з обігу «копійок».
Розроблені законопроекти після узгодження з державними органами Нацбанк планує направити для розгляду до Верховної Ради. У разі їх ухвалення:
- Нацбанк зможе перейти до практичного втілення ініціативи — карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах;
- НБУ не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети «копійка» та «шаг» перебуватимуть в обігу паралельно. Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни;
- громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги;
- поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці.
Загрузка...