Новини
Ракурс

33 справи на місяць — середнє навантаження на суддю господарського суду

29 лют 2016, 10:36

Про підсумки роботи господарських судів за минулий рік ішлося на останньому пленумі Вищого господарського суду України.

За словами голови Вищого господарського суду Богдана Львова, сума штрафних санкцій, стягнутих до держбюджету за невиконання або неналежне виконання господарських зобов’язань, становила 27,4 млрд грн (в 2014 році — 6,6 млрд грн). Судовий збір за розгляд справ господарськими судами становив 570 млн грн, що на третину більше, ніж позаминулого року.

За результатами судового розгляду задоволено 60% заявлених позивачами вимог. Найбільше (58%) розглянуто справ із майнових спорів, з яких близько половини пов’язано з розрахунками за поставлену продукцію, товари, послуги, з них понад чверть справ стосуються стягнення заборгованості з оплати вартості спожитих енергоносіїв.

Серед причин виникнення спорів, пов’язаних з питаннями поставки енергоносіїв, найпоширенішими є неплатоспроможність або небажання споживачів своєчасно та в повному обсязі оплачувати передані постачальником послуги та законодавча невизначеність в певних питаннях, пов’язаних з постачанням енергоносіїв, правами та обов’язками постачальників та споживачів.

Протягом минулого року до 30 тис. збільшилася кількість позовів, не прийнятих судами до розгляду. Це було обумовлено такими чинниками: ненадання позивачами доказів сплати судового збору та недосконалість роботи юридичних служб підприємств, адвокатів та представників учасників судового процесу з підготовки документів — якості оформлення звернень у господарських справах.

Причинами відмови у задоволенні позовів були: незадовільна підготовка сторонами договорів; низький рівень позовних матеріалів; несвоєчасне звернення до суду; відсутність доказових документів та обґрунтувань.

Майже в 2,5 разу збільшилася кількість розглянутих майнових справ, зокрема, при вирішенні спорів, пов’язаних із договорами банківської діяльності. Основними причинами виникнення спорів про стягнення боргу за кредитним договором було порушення договору позичальником. Майже в усіх випадках це було спричинено браком у нього коштів, зростанням вартості валюти, збільшенням банками відсоткової ставки за кредитними договорами в односторонньому порядку, оскільки внесення таких змін було зумовлене змінами в законодавстві, але не передбачалося первинними умовами договору.

Найкращих показників якості розгляду справ досягнуто господарськими судами Кіровоградської та Вінницької областей, де кількість змінених та скасованих судових актів становила всього 1,6%, а також Чернівецької області.

Середнє навантаження на суддю господарського суду — 391 справа на рік, тобто 33 справи на місяць (показник 2014 року — 375).

Сергій Тимченко, начальник Департаменту підтримання державного обвинувачення та представництва інтересів громадянина або держави в судах Генеральної прокуратури України:

«В першу чергу хочу подякувати за роботу, адже, на наш погляд, сьогодні господарське судочинство є одним із найефективніших з-поміж інших видів судочинства. Про це, зокрема, свідчать цифри: із понад 9 млрд грн задоволених позовів господарськими судами постановлено задоволення позовів на суму понад 6 млрд грн.

Зменшення кількості позовів обумовлено тим, що, з одного боку, прокуратуру було позбавлено повноважень пред'являти позови там, де діють органи державної влади, а з іншого — від 1 вересня було введено судовий збір, який органи прокуратури повинні платити, а коштів на фінансування сплати судового збору до 1 січня 2016 року не виділялось. На даний час кошти виділені, проте не в тому обсязі, який потрібно, але наразі вони сплачуються».

Павло Колесник, суддя Верховного суду України, секретар судової палати у господарських справах ВСУ:

«На розгляд судової палати ВСУ минулого року надійшло 1037 заяв про перегляд рішень господарських судів. Із заяв, що надійшли, по 975 відмовлено в допуску, це 73%, тобто Верховний суд не знайшов підстав, щоб розглядати подані заяви про перегляд. Це свідчить про якість вирішення спорів Вищим господарським судом. За 193 заявами відкрито провадження у справі, що становить 14,5%. За результатами розгляду зазначених заяв дві було з різних підстав повернуто до Вищого господарського суду, а 110 повернуто заявниками на стадії допуску. За результатами розгляду справ, 91 відмовлено у задоволенні заяви, скасовано 104 судових рішення, припинено провадження у двох справах.

Я думаю, що в тому становищі, в якому перебуває вся судова система, в тій постійній реформі, в якій ми перебуваємо, при постійному зниженні соціальних стандартів, зменшенні заробітної плати, при всіх потоках бруду, які ллються на судову систему з тих ящиків, які стоять в кожній квартирі, якщо при всьому цьому судді виходять на роботу, виконують її, переважно якісно і в строк, мабуть, лише за це треба їм подякувати і низько вклонитися».


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter.