Новини
Ракурс
Бойовий гопак

Бойовий гопак, спас та боротьба на поясах: що ховається за законом про національні види спорту (ФОТО, ВІДЕО)

2 лип 2017, 21:20

Альона ДУТЧАК


.

Верховна Рада України нещодавно ухвалила у другому читанні законопроект про надання національного статусу українським видам спорту, заснованим на національно-культурних традиціях. Закон передбачає визначення на законодавчому рівні поняття національних видів спорту та особливостей діяльності спортивних федерацій, що сприяють їх розвитку.

Національні види спорту підтримують, зберігають та розвивають в усьому світі. До найвідоміших можна віднести тхеквондо, бейсбол, хокей та американський футбол. В Україні за останні два десятиліття також назбиралося декілька видів спорту, які асоціюються з нашою країною та її традиціями.

Українське бойове мистецтво — бойовий гопак

Ухвалений нардепами законопроект створює в Україні окрему категорію національних видів спорту. Згідно з описом, до неї потраплять бойовий гопак, спас, хортинг, українська боротьба на поясах, козацький двобій та руко́паш гопак. Наразі невідомо, які бонуси отримають ці види спорту крім офіційного національного статусу та спрощеної процедури отримання статусу національної спортивної федерації. Більш того, у пояснювальній записці наголошено, що реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із державного бюджету.

Вихованці школи бойового гопака «Хорс»

Варто зазначити, що українськими видами спорту, які отримають національний статус, вже давно займаються тисячі українців. Деякі школи козацьких бойових мистецтв працюють при школах, деякі активно розвиваються у власних спортивних залах.

Спас

Перші згадки про цей вид українського бойового мистецтва з’явилися у 1989 році, а його поширення пов’язують з ім'ям Олександра Притули — президента Всеукраїнської федерації «Спас». У 2008 році український рукопаш спас було визнано неолімпійським видом спорту. Вважається, однак достеменно невідомо, що спас був досить поширеним серед запорізьких козаків та козацьких розвідників. Особливістю спасу є максимально швидка нейтралізація противника та нанесення ефективних точних ударів.

Показовий виступ школи «Спас-Штурм», м. Дніпро

Віце-президент Всеукраїнської федерації «Спас» Геннадій Поляков розповів у коментарі «Ракурсу», що одним з ініціаторів законопроекту про національні види спорту виступив президент федерації Олександр Притула. Було створено координаційну раду, до якої увійшли представники федерацій національних бойових мистецтв України.

«Ми не розраховували на якісь матеріальні преференції, для нас було важливе саме визнання на державному рівні. Більшість часу ми існували як громадська організація, тепер ми матимемо змогу нести свою культуру в світ. Кожна країна просуває свої національні види спорту в олімпійський рух, щоби про них дізнавалося більше людей. Наша країна зробила перший крок в цьому напрямі», — зазначив Поляков.

Вихованці школи «Спас»

За словами Полякова, спас — це традиційне козацьке бойове мистецтво, а один з його напрямів, український рукопаш спас, визнаний в Україні як вид спорту.

«В нас регулярно проходять змагання з українського рукопашу спас. Є відповідні правила змагань, розряди. Більш того, на базі Запорізького національного університету на факультеті фізичного виховання відкрито спеціалізацію — український рукопаш спас, де навчаються тренери-викладачі», — розповідає віце-президент федерації.

Засновник стилю бойовий гопак Володимир Пилат (другий справа) та президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула (третій справа)

У школах спасу навчають за кількома напрямами: бойовий, оздоровчий та фольклорно-мистецький. Зараз у федерації працюють над офіційним визнанням гуртових козацьких боїв «лава на лаву» видом спорту.

«Ми маємо п’ятирічний досвід проведення змагань та турнірів «лава на лаву». Ми вже підготували необхідні документи, правила та передали їх на розгляд Міністерству молоді та спорту», — поділився планами Поляков.

Козацький гуртовий бій «лава на лаву»

Бойовий гопак

Це бойове мистецтво, відтворене на основі елементів традиційного козацького бою, що збереглися в українських народних танцях. Засновником бойового гопака є Володимир Пилат, який відкрив першу школу в 1987 році.

Змагання з бойового гопака

Сам Пилат майже 20 років займався різними видами бойових мистецтв до того, як почав вивчати бойову культуру українців. Чоловік помітив, що популярні серед козаків українські танці, особливо гопак та метелиця, містять багато елементів, схожих на бойову техніку. Йдеться про різноманітні підсікання, удари ногою в стрибку, присядки тощо. Основу бойової техніки цього виду спорту склали саме рухи традиційного танцю, трансформовані відповідно до вимог сучасного бойового мистецтва.

Одна з технік бойового гопака — копняк у стрибку «розніжка»

Тренери шкіл бойового гопака приділяють багато уваги вивченню українських традицій та обрядів. Дітей вчать поваги до старших та пошани до своєї історії.

За словами колишнього тренера школи бойового гопака, засновника Школи козацького гарту «Хорт» ім. М. Пошедіна Анатолія Святенка, основним для вчителів є виховання дитини, а вже потім спортивний складник.

«В бойовому гопаку все побудовано на обрядах та традиціях. Наприклад, підготовка до тренування або змагання майже завжди починається з прославлення України та традиційного вітання «Слава Україні». Після цього йде молитва. Кожна дитина, кожен боєць занурюється у свої думки, кожен звертається до свого бога. Після молитви, за традицією, учні встають у коло та разом співають пісню. Таким чином діляться та заряджаються енергетикою», — розповідає Анатолій.

Дівчата все частіше долучаються до занять традиційним козацьким бойовим мистецтвом

У школі діє система рівнів майстерності, кожну з яких учні мають захищати, показуючи свої уміння. Базові рівні — жовтяк, сокіл і яструб. Більш професійні — джура, козак, характерник і волхв.

«Щоб стати тренером або отримати рівень майстерності, необхідно здавати нормативи — як теоретичні, так і спортивні. Отримати навіть ступінь джура доволі складно. Наприклад, я жодного разу не бачив, щоб хтось виконував елемент копняк у стрибку «блоха», — зазначає колишній тренер ШБГ.

Одна з найскладніших вправ у бойовому гопаку

У 2001 році українські спортсмени, які навчалися бойового гопака, взяли участь у IV всесвітньому фестивалі бойових мистецтв у Південній Кореї, де посіли третє місце.

Водночас деякі вихідці з ШБГ засновують власні школи. Так, в Україні існує вже кілька осередків школи козацького гарту, яка за законом надалі також може розраховувати на національний статус.

Ударна техніка бойового гопака «рогач»

Хортинг

Це ще один вид спортивних єдиноборств, який був створений в Україні. Хортинг був заснований у 2008 році й названий на честь о. Хортиця. Цей вид спорту позиціюють не тільки як бойове мистецтво, але і як систему комплексної фізичної підготовки та самовдосконалення.

Тренування з хортингу

На відміну від спасу та бойового гопака, учні шкіл хортингу не носять шаровари, а віддають перевагу брендовим костюмам. Сам логотип хортингу написаний латинськими літерами, а шрифт стилізований під китайські ієрогліфи.

Добре почувається новий український національний вид спорту і в окупованому Криму. Так, до Дня перемоги під прапорами окупанта президент Кримської республіканської федерації змішаних єдиноборств «Хортинг» провів турнір з хортингу.

Змагання з хортингу в окупованому Криму

Українська боротьба на поясах

Боротьба на поясах здавна відома в багатьох культурах як кочових народів, так і землеробів. Вельми поширена вона була й на території сучасної України.

Українська боротьба на поясах

Наразі відроджена боротьба на поясах активно розвивається в Україні як окремий вид спорту, хоча як напрям вона присутня і в спасі, і в бойовому гопаку. Українські спортсмени регулярно посідають призові місця на світових чемпіонатах з поясної боротьби.

За роки незалежності кількість бойових мистецтв, заснованих на національно-культурних традиціях, лише зростає. Після ухвалення закону про національні види спорту ці напрями отримають офіційний статус, що неодмінно сприятиме їх популяризації серед молоді.

Українські бойові мистецтва мають реальний шанс домогтися всесвітнього визнання. Наприклад, відоме корейське бойове мистецтво тхеквондо офіційно було засноване лише в 1955 році, а вже у 2000 році стало олімпійським видом спорту. Тож сподіваємося в найближчі десятиліття побачити на Олімпіаді й українські національні види спорту.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter