Новини
Ракурс

Особливості зміни місця проживання військовозобовʼязаних: що варто знати

Такі категорії громадян України, як призовники, військовозобовʼязані та резервісти, мають дотримуватись певних вимог щодо зміни місця проживання. Це варто робити не лише для уникнення адмінвідповідальності за ст. 210 КУпАП (Порушення правил військового обліку) та ст. 197 КУпАП (Проживання без реєстрації місця проживання), а й для вирішення інших суттєвих питань у майбутньому: звіряння даних, отримання військово-облікового документа, вступ на навчання, влаштування на роботу, бронювання, отримання відстрочки від призову на військову службу тощо.


.

Публікація передусім присвячена зміні місця проживання за адресою юрисдикції іншого ТЦК. Отже, як потрібно діяти?

  1. Першочергово слід знятися з військового обліку у ТЦК за реєстрацією місця проживання. Це необхідно робити за 3 дні до вибуття у іншу адміністративно-територіальну одиницю. І лише за особистої явки до ТЦК, де особа перебуває на військовому обліку. Процедура зняття з обліку може зайняти певний час. Тому звертатися до ТЦК з відповідною заявою потрібно не рівно за 3 дні, а заздалегідь. Задля того, аби отримати відмітку про зняття з обліку не пізніше, ніж за 3 дні до дати виїзду.
  2. Результатом зняття з військового обліку має бути відмітка ТЦК у військово-обліковому документі і через 3 дні з цього момента можна виїжджати. За відсутності або втрати військово-облікового документа зняття з військового обліку здійснюється тільки після його відновлення.
  3. Окремо повідомляти ТЦК про зміну місця проживання протягом 7 днів з дати прибуття не   обов’язково, хоч і існують формальні вимоги закону. Заява про зняття з військового обліку фактично оповіщає ТЦК про зміну місця проживання, хоч і має подаватися до вибуття, а не після прибуття. До того ж, законодавчі правила стосуються повідомлення ТЦК за місцем перебування на військовому обліку. Після зняття з військового обліку повідомлення попереднього ТЦК втрачає сенс. Водночас повідомляти ТЦК про зміну місця проживання протягом 7 днів потрібно у разі переїзду в межах юрисдикції одного ТЦК. Адже в такому разі людина не знімається з обліку.
  4. Після зняття з військового обліку, впродовж 7 днів з дати прибуття слід стати на військовий облік у ТЦК за новим місцем проживання. Це також необхідно робити за особистої явки. За відсутності або втрати військово-облікового документа взяття на військовий облік здійснюється після його відновлення.
  5. Результатом постановки на військовий облік є відмітка, проставлена ТЦК у військово-обліковому документі. Після цього можна реєструвати нове місце проживання.
  6.  Особи, які прибули з тимчасово окупованих територій України, після постановки на облік внутрішньо переміщених осіб теж мають стати на військовий облік у ТЦК за новим місцем проживання. І бажано це зробити так само протягом 7 днів. Лише після цього їх можуть взяти на персонально-первинний та персональний військовий облік. Водночас ВПО не мають зніматися з військового обліку на ТОТ.
  7. Після взяття на військовий облік слід звернутись до органа реєстрації (краще через ЦНАП) за новою адресою разом з військово-обліковим документом для вчинення реєстраційної дії. Це можна зробити через представника за довіреністю, але не пізніше 30 днів з моменту прибуття на нове місце проживання.
  8. Немає необхідності окремо і заздалегідь зніматися з реєстрації місця проживання за старою адресою. Це можна зробити одночасно з реєстрацією за новим місцем проживання.
  9. Декларування місця проживання (тобто реєстрація електронним способом через портал Дія) для військовозобовʼязаних під час дії воєнного стану неможлива.

Нормативно-правові акти, що регулюють правовідносини зі зміни місця проживання:

  1. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»;
  2. Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  3. Закон України«Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»;
  4. Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»;
  5. Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487;
  6. Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою КМУ від 7 лютого 2022 р. № 265.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter