Новини
Ракурс

Право на пенсію: ВР зробила подарунок на Старий Новий рік українкам за 50

15 січ 2015, 16:48

Верховна Рада ухвалила закон, який став новорічним подарунком для українських жінок за 50. Рада підтримала пропозицію продовжити перехідний період пенсійної реформи, відповідно до якої пенсійний вік жінок було збільшено до 60 років. Тепер у жінок є ще сім років, щоб оформити пенсію раніше цього віку — до 1 січня 2022 року. Саме цією датою обмежується право українок, яким виповнилося 55 років, достроково виходити на пенсію за віком (за умови, що вони не працюють, а їх страховий стаж не менше 30 років). За чинним законодавством це право зникло в них 15 днів тому — 1 січня 2015 року.


.

Можливість раніше вийти на пенсію, яку дає новий закон, як і раніше, іде в наборі з меншою пенсією: розмір пенсії таких жінок зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу.

Закон також продовжує час, протягом якого українці (і жінки, і чоловіки) можуть подати довідку про зарплатню за будь-які 5 років страхового стажу поспіль (до 1 липня 2000 року). Якщо закон підпишуть, це можна зробити (за бажанням) до 1 січня 2022 року (зараз — до 1 січня 2016 року).

У Головному науково-експертному управлінні ВР закон сприйняли дуже схвально (як такий, що скасовує неконституційні обмеження прав громадян) і заявили, що «доцільно було не лише продовжувати вказані терміни, а взагалі відмовитися від подібних обмежень».

Чому автори закону обмежилися лише 2022 роком, «Ракурс» вирішив дізнатися в авторів закону.

Закон щодо вдосконалення пенсійного забезпечення (№1086), який продовжив час дострокового виходу на пенсію для жінок, зареєстрував наступного дня після відкриття Верховної Ради восьмого скликання один з двох найстаріших народних депутатів — Юрій-Богдан Шухевич. Того ж дня було зареєстровано ще один законопроект — «Про скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні». Співавтором Шухевича в обох випадках була людина, яка не є членом українського парламенту — Олекса Чорнота, відомий як правозахисник і експерт з пенсійного законодавства.

Чорнота неодноразово виступав у пресі як автор публікацій про несправедливість у пенсійному забезпеченні в Україні. У своїх статтях правозахисник не лише розповідав про проблему та причини її виникнення, а й пропонував конкретні поради щодо шляхів її подолання. Починаючи з січня 2014 року, він разом з Юрієм Шухевичем та іншими однодумцями почав звертатися до нардепів з пропозицією зареєструвати законопроект про право непрацюючих жінок виходити на пенсію у 55 років і після 1 січня 2015 року за наявності 30 років стажу.

«Паралельно ми агітували за ухвалення законопроекту про скасування пенсійних привілеїв в Україні. У травні 2014 року ми надрукували в газеті проект закону і зразок заяви зі зверненням до народного депутата. Ми закликали кожного небайдужого громадянина країни написати таке звернення з проханням зареєструвати законопроект. Але, на жаль, у Раді минулого скликання не вдалося довести справу до кінця і ухвалити закон. Вдалося це тільки в новій Раді», — розповів Чорнота.

Тож, як бачимо, ухвалення в парламенті закону про відтермінування 60-річного пенсійного віку для жінок є не стільки заслугою окремого депутата, скільки прикладом успішних спільних зусиль громадськості післямайданного часу.

Цікаво, що ухвалений у Раді закон про пенсійний вік для жінок не є ані урядовим, ані президентським. «Тодішній міністр соціальної політики Людмила Денісова повідомила, що її міністерство розробило свій законопроект на підставі наших пропозицій. Але він застряг на узгодженні в якомусь із міністерств, а потім почалися позачергові парламентські вибори, тож урядовий законопроект про пенсійний вік для жінок так і не було зареєстровано», — пояснює правозахисник.

Разом з тим, співавтор закону стверджує, що саме Міністерство соціальної політики України наполягло на 2022 році як кінцевій даті перехідного періоду: «Ми наполягали на повному скасуванні норми про встановлення якоїсь дати для права виходу жінкам на дострокову пенсію, але в Мінсоцполітики наполягли на продовженні перехідного періоду до 2022 року. За їх словами, це питання узгоджено в них з роботодавцями, профспілками, Міністерством фінансів, Пенсійним фондом. Тоді ми з паном Юрієм (Шухевичем. — Ред.) вирішили погодитися на 2022 рік — хай хоч так, ніж ніяк».

У планах Чорноти і Шухевича ще два амбітні пенсійні законопроекти. Перший з них («Про скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні», №1087) вони зареєстрували в парламенті того самого дня, що й закон про пенсійний вік для жінок, другий (щодо застосування єдиного показника середньої зарплатні в Україні для призначення (перерахунку) пенсій, №1713) — на Старий Новий рік, 13 січня, за день до ухвалення закону про жіночий пенсійний вік. Детальніше про них читайте в наступних статтях «Ракурсу».

Підготувала Марина БЛУДША


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter