Ракурсhttps://racurs.ua/
В ЄК відреагували на ситуацію з нестабільним постачанням газу з Росії
https://racurs.ua/ua/n101759-v-iek-vidreaguvaly-na-sytuaciu-z-nestabilnym-postachannyam-gazu-z-rosiyi.htmlРакурсЄвропейська комісія (ЄК) висловила своє занепокоєння ситуацією, що склалася навколо поставок газу з Росії. Вона закликала українську та російську владу підтвердити статус надійних країн постачальника та транзитера газу. Про це йде мова в заяві віце-президента Єврокомісії Мароша Шефчовича, яка оприлюднена на сайті ЄК.
.
У заяві сказано, що Україна попередила ЄК про можливу надзвичайну ситуацію в українській системі газопостачання.
ЄК стверджує, що ця проблема ґрунтується на трьох елементах:
- низький і змінний тиск в поставках газу з Росії в Україну для транзиту в Євросоюз (ЄС). Це явище не нове, але при нинішніх погодних умовах та високому внутрішньому попиті на газ низький тиск в системі транспортування газу стає особливо проблематичним;
- відсутність прямих поставок від «Газпрому» «Нафтогазу». Компаніям не вдалося домовитися, незважаючи на рішення Стокгольмського арбітражу, яке призвело до відмови від поставок природного газу навіть у обсягах, за які «Нафтогаз» вніс передоплату;
- збільшення реверсних потоків з ЄС в найкоротші терміни є складним через складні погодні умови та морози і труднощі в технічному перерозподілі потоків у рамках газотранспортної системи.
На думку ЄК, ця ситуація викликає побоювання не тільки щодо поставок природного газу в Україну, а й щодо транзиту газу в Євросоюз.
Комісія закликала компанії й відповідні міністерства України і Росії знайти негайні рішення у відповідності до ухвали Стокгольмського арбітражу.
Єврокомісія також готова очолити тристоронній переговірний процес між Україною та Росією.
Нагадаємо, наймасштабніша суперечка в історії Стокгольмського арбітражу із позовними вимогами на десятки мільярдів доларів — між «Нафтогазом» та «Газпромом» — завершилася на користь Києва. Українська компанія домоглася компенсації у сумі 4,6 млрд дол. Це кошти, які «Нафтогаз» втратив через те, що російська сторона не постачала узгоджені обсяги газу для транзиту.
У відповідь Росія відмовилася постачати з 1 березня газ, за який Україна вже заплатила та повернула передоплату, а також почала знижувати тиск у транзитному газогоні, що ставить під загрозу поставки до країн Європи.
Президент Петро Порошенко 1 березня заявив, що у разі невиплати боргу «Газпром» Київ добиватиметься арешту активів російського монополіста.
У «Нафтогазі» спробують частково перекрити потребу у газі закупівлею ресурсу в країнах Європи. Окрім цього розглядається варіант часткового обмеження споживання газу промисловими підприємствами.