Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: al-masdar.net
Польща йде далі: країна відзначатиме День пам’яті поляків, які рятували євреїв від Голокосту
https://racurs.ua/ua/n101958-polscha-yde-dali-krayina-vidznachatyme-den-pam-yati-polyakiv-yaki-ryatuvaly-ievreyiv-vid-golokostu.htmlРакурсСейм Польщі ухвалив закон про встановлення 24 березня Національним днем пам’яті поляків, які рятували євреїв під час німецької окупації. За прийняття закону проголосували 309 депутатів, проти — 21 нардеп. Про це повідомляє «Польське радіо».
.
Цю дату для державного свята вибрали невипадково — вночі 24 березня 1944 року у селі Маркова на Підкарпатті німецькі жандарми у супроводі поліцейських увійшли в дім Ульмів. На очах свідків розстріляли Юзефа Ульму і його вагітну дружину Вікторію, їхніх шістьох дітей, а також вісьмох євреїв, яких вони переховували. Ізраїльський Інститут пам’яті мучеників і героїв Голокосту Яд Вашем у 1995 році посмертно нагородив родину Ульмів медаллю.
Депутат Даріуш Піонтковський від керівної партії «Право і справедливість» перед голосуванням зазначив, що закон потрібний для «протистояння брехні про Польщу, яка поширюється на міжнародній арені».
У пояснювальній записці до закону депутати наголосили на необхідності вшанування пам’яті польських громадян, «які в акті героїчної відваги, неймовірної мужності, співчуття та міжлюдської солідарності, вірні найвищим моральним цінностям, велінням християнського милосердя та традиції суверенної Польщі, рятували своїх єврейських сусідів від Голокосту, спланованого та реалізованого німецькими окупантами».
На думку парламентарів, завдяки ухваленню цього закону «суверенна Польща, маючи намір вшанувати пам’ять мільйонів жертв Голокосту та співвітчизників, які рятували їх, відчуває свій обов’язок захищати правду про те, що сталося під час окупації країни гітлерівським Третім рейхом».
Цей законопроект мають передати на затвердження Сенату Польщі.
Водночас найбільша опозиційна партія в парламенті Польщі має намір внести правки до закону про Інститут національної пам’яті.
Як відомо, президент Польщі Анджей Дуда підписав і передав до Конституційного суду закон про ІНП, який наприкінці січня ухвалили польські Сейм та Сенат. Він вимагає перевірки конституційності положень документу, які мають бути максимально точними для розуміння громадянами. Закон про ІНП Польщі викликав негативні реакції у багатьох країнах світу, зокрема в Україні та Ізраїлі.
Зауважимо, що в 2018 році виповнюються 75-ті роковини Волинської трагедії, що забрала життя десятків тисяч поляків та українців під час взаємних конфліктів. Українські історики, зокрема, вважають перебільшеними дані польських колег про загибель 100 тис. поляків, зазначаючи, що насправді цей конфлікт міг забрати життя до 30 тис. поляків. Крім того, вони звертають увагу на те, що українці також гинули від рук поляків та доведений історично факт, що жорстокі вбивства польських громадян чинили працівники радянського НКВС під виглядом ОУН-УПА.
Окрім того, у 1944−1956 роках тисячі українців, що проживали на Холмщині, Підляшші та Лемківщині, були знищені внаслідок нападів Армії Крайової, яка була сформована у січні 1944 року з польських партизанських загонів та колишньої польської поліції.