Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: slate.com
Зустріч Трампа та Путіна: український Крим, втручання у вибори і «Меланіє, лови м’яча» (ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n108041-zustrich-trampa-ta-putina-ukrainskuy-krym-vtruchannya-u-vybory-i-melaniye-lovy.htmlРакурсУ понеділок, 16 липня, в столиці Фінляндії Гельсінкі відбулася зустріч тет-а-тет президентів США і Росії Дональда Трампа та Володимира Путіна. Присутніми на перемовинах були лише перекладачі. Попередня зустріч очільників Білого дому та Кремля проходила за участі тільки російського помічника, зауважує The Guardian.
.
На підсумковій прес-конференції президент Росії Володимир Путін відкинув звинувачення про російське втручання в американські вибори. Відповідаючи на запитання журналістів, він сказав водночас, що бажав перемоги Дональда Трампа на виборах у 2016 році, тому що той говорив про нормалізацію відносин з Росією.
«Так, я хотів, щоб Трамп переміг», — сказав Путін у відповідь на питання журналістів.
При цьому додав, що всі звинувачення про втручання Росії розсипаються в американському суді.
«Якщо будуть надані якісь матеріали, то ми їх разом проаналізуємо», — додав Путін.
У відповідь на запитання американського журналіста, чи вважає Трамп Росію відповідальною хоч за щось, президент розкритикував американське розслідування російського втручання у вибори 2016 року. Трамп заявив, що ніякої змови з Росією та його передвиборного штабу не було, а причиною своєї перемоги на виборах він назвав «блискучу виборчу кампанію».
Американські ЗМІ запитували і про наявність у Росії компромату на Трампа. Путін категорично спростував цю інформацію, сказавши, що у його спецслужб немає можливості стежити за візитами усіх американських бізнесменів до Росії. Очевидно, що йшлося про приїзди Трампа до РФ у той час, коли він ще не був кандидатом у президенти США.
Іншою темою на прес-конференції став частково Крим. Путін заявив, що президент Трамп не визнає Крим російським.
«Позиція президента Трампа по Криму відома. Він її дотримується. Він каже про незаконність приєднання Криму до Російської Федерації», — сказав Путін.
«У нас інша точка зору. Ми вважаємо, що ми провели референдум у повній відповідності до міжнародного права… Для нас, для Росії, це питання закрите. Все», — додав президент РФ. Дональд Трамп під час спілкування з пресою жодного разу не згадав про кримське питання.
Наприкінці прес-конференції Путін заговорив про футбольний чемпіонат світу, який щойно закінчився в РФ. Він подарував Трампу футбольного м’яча, натякаючи на те, що США проведуть ці змагання у 2026 році. Американський лідер продовжив прес-конференцію тільки після того, як із вигуком «Меланіє, лови!» кинув м’яча своїй дружині.
«Ракурс» впродовж понеділка вів онлайн зустрічі двох президентів.
17.50 — Трамп та Путін дають спільну прес-конференцію.
17.00 — Трамп сказав, що сьогоднішня зустріч з Путіним є хорошим стартом.
16.30 — завершилася зустріч віч-на-віч Трампа та Путіна. Розпочинаються перемовини делегацій США та Росії.
16.00 — незабаром відбудеться розширена зустріч Трампа з Путіним та його радниками. Участь у цій зустрічі братимуть американський політолог, яку називають однією з кращих спеціалістів по Росії, Фіона Хілл. Журналісти зауважують, що риторика самого Трампа щодо Путіна значно відрізняються від публічних коментарів інших державних службовців США, зокрема радника Трампа Джона Болтона, держсекретаря Маска Помпео та зрештою й Фіони Хілл.
15.00 — ЗМІ зафіксували, що на початку зустрічі Трамп підморгнув Путіну.
14.40 — очікується, що переговори Трампа і Путіна триватимуть півтори години, після чого буде робочий обід.
14.20 — «Знайти порозуміння з Росією це добра справа, а не погана. Я вважаю, що світ хоче, щоб США та РФ, які володіють 90% ядерного потенціалу, порозумілися», — заявив Трамп.
Стало відомо, що перекладачі залишаться в кімнаті під час особистого спілкування президентів.
14.10 — із запізненням майже на годину переговори починаються. Трамп привітав Путіна з успішним проведенням чемпіонату світу з футболу.
13.40 — Путін прибув до президентського палацу. Через 20 хв приїхав кортеж Трампа.
13.15 — Путін прибув до Гельсінкі. Зауважимо, що президент Трамп у Гельсінкі вже майже добу, а Путін лише щойно прибув. Згідно з попередніми планами саміт мав вже розпочатися.
12.45 — фінські медіа викупили великі рекламні щити, на яких розмістили написи: «Містере президент, ласкаво просимо до країни вільної преси».
12.30 — протестувальники розгорнули плакати із закликом до Путіна припинити агресію проти України.
12.00 — зустріч лідерів США та РФ відбудеться у президентському палаці.
11.00 — акції протесту перед зустріччю Дональда Трампа і Володимира Путіна в Гельсінкі (онлайн-трансляція)
10.20 — Президент США Дональд Трамп зустрівся з президентом Фінляндії Саулі Нійністьо. Трамп прибув до Резиденції Мянтюніемі в Гельсінкі, де його і першу леді Меланію Трамп привітали президент Нійністьо та його дружина.
9.05 — Президент США Дональд Трамп прибув до Гельсінкі.
9.00 — Трамп заявив, що відносини з Росією зіпсувалися через американську дурість.
«Наші відносини з Росією ніколи не були гіршими, ніж зараз через американську нерозсудливість і дурість, а тепер ще й полювання на відьом» — написав Трамп у Twitter.
В МЗС РФ погодилися з заявою Трампа:
16 липня — Трамп в інтерв’ю американському телеканалу CBS заявив, що у його країни «багато противників», а серед них — Євросоюз, Росія і Китай. Американський президент вважає ЄС противником США на тлі торгового спору, який загострився між Брюсселем і Вашингтоном.
16 липня — Білий дім оприлюднив графік зустрічі:
Двостороння зустріч глав держав США та РФ розпочнеться о 13.20 за місцевим часом. Путін та Трамп говоритимуть тет-а-тет.
О 14.50 заплановано початок переговорів у розширеному форматі американської та російської делегацій. Обговорення продовжаться й під час робочого обіду.
Спільна прес-конференція американського та російського лідерів запланована на 16.50, де президенти дадуть відповідь на чотири питання: по два питання з кожного боку.
Сторони не планують ухвалювати підсумкових документів на зустрічі, проте під час переговорів президенти можуть дати відповідні доручення своїм делегаціям.
15−16 липня — Напередодні зустрічі Дональда Трампа та Володимира Путіна у Гельсінкі проходять масштабні протести, учасники яких вимагали звільнити політв’язнів та вивести російські війська з території України, а також заявили, що ця подія нагадує зустріч Ріббентропа-Молотова.
Основні теми переговорів лідерів США та Росії:
- проект «Північний потік-2»;
- війна у Сирії;
- агресія Росії проти України;
- проблеми денуклеарізації КНДР та ядерної програми Ірану;
- нормалізація відносин між США та Росією та забезпечення стратегічної безпеки у світі.
Спочатку зустріч лідерів США та Росії мала відбутися у Відні, однак згодом було оголошено нове місце зустрічі, який стали фінські Гельсінкі. Також під час саміту НАТО президент України Петро Порошенко мав розмову з Дональдом Трампом, після чого на своїй прес-конференції у Брюсселі президент США заявив, що почув дуже багато цікавого про стан речей в Україні. Водночас на думку екс-директора з комунікацій Білого Дому Ентоні Скарамуччі, зустріч лідерів США і Росії у Гельсінкі може мати сумні наслідки для Києва. Також вчора міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас застеріг Трампа від будь-яких односторонніх домовленостей з Путіним без участі країн Європи.
На думку західних аналітиків та зважаючи на історію й особистості лідерів США та Росії, ця зустріч, ймовірно, не принесе нічого позитивного Вашингтону, а для його союзників — й поготів. Чого не можна сказати про дисциплінованого Путіна, який вже констатував покращення іміджу Росії завдяки проведенню чемпіонату світу з футболу. Також зауважимо, що Трамп минулого тижня влаштував стресовий саміт для колег по НАТО, заявивши, що Німеччина стала заручницею Росії через реалізацію «Північного потоку-2».
Згодом американський лідер розкритикував «м'який» план Великої Британії щодо виходу з Євросоюзу, яка все ще оговтується після кількох атак нервово-паралітичною речовиною «Новичок». Окрім цього, поки Трамп подорожує Європою, у США Федеральне бюро розслідувань заявило, що працюватиме над екстрадицією 12 офіцерів Головного розвідуправління Росії, звинувачених у втручанні в американські вибори. Раніше Трамп заявляв, що запитає на зустрічі у Путіна про втручання Кремля у президентські вибори США та скаже, щоб той «більше так не робив».
Кілька днів тому Трамп назвав Путіна своїм суперником, уточнивши, що не вважає його ані другом, ані ворогом, оскільки недостатньо добре знайомий з президентом РФ. В інтерв’ю британському виданню Daily Mail американський лідер визнав, що Путін ймовірно є жорстоким диктатором, хоча він знає й інших подібних політиків з якими доводиться мати справи.
«Я їду туди з низькими очікуваннями…», — заявив президент США напередодні зустрічі з Путіним, пообіцявши, що «нічого поганого» від дискусії лідерів не станеться.