Українець у суді відстояв право обміняти землю завдяки рішенню ЄСПЛ
https://racurs.ua/ua/n113663-ukrayinec-u-sudi-vidstoyav-pravo-obminyaty-zemlu-zavdyaky-rishennu-iespl.htmlРакурсУ судовому реєстрі з’явилася справа, в якій українець вперше відстояв своє право на розпорядження землею, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), повідомив 5 листопада «Опендатабот», сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.
Ця історія розпочалася 27 квітня 2018 року, коли перший заступник керівника Костянтинівської місцевої прокуратури звернувся з позовом до Добропільського міськрайонного суду Донецької області до директора агрофірми і місцевого мешканця. Прокуратура вимагала визнати недійсним договір міни земельної ділянки.
Громадянин передав у власність TOB «Агрофірма „Каравай“» свою земельну ділянку, а TOB передало йому свою із грошовою доплатою в розмірі 272 тис. грн.
Прокурор вважав вказаний договір міни незаконним, таким, що порушує «Перехідні положення» Земельного кодексу України і ст. 14 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
У прокуратурі вважали, що обміняними можуть бути тільки земельні ділянки за схемою пай на пай, тобто у даному випадку власники земельних ділянок передали у власність один одному землю, яка не перебуває в єдиному масиві. Крім того, вважалося, що спірний договір міни уклався у період дії заборони на відчуження земельних ділянок та земельних часток.
Але прокурору, який звертався з вимогою визнати обмін землі недійсним у зв’язку з мораторієм, Донецький апеляційний суд 10 жовтня відмовив.
При вирішенні справи суд посилався на висновки Європейського суду з прав людини у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», ст. 14 Конституції України та норми цивільного і земельного законодавства України, які регулюють виниклі у справі правовідносини.
Отож, стався перший прецедент, коли, спираючись на рішення ЄСПЛ, були захищені майнові права в українському суді.
Нагадаємо, що Європейський суд з прав людини 22 травня прийняв рішення по справі «Зеленчук та Цицюра проти України», згідно з яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був визнаний таким, що порушує права людини. ЄСПЛ постановив, що держава не забезпечила справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та майновими правами заявників.
Рада продовжила мораторій на продаж земель сільгосппризначення, введений ще у 2002 році, до закінчення 2018 року.
Конституційний суд 2 листопада ухвалив рішення про відмову оцінювати конституційність мораторію.