Астрономи знайшли відсутню ланку в еволюції Сонячної системи за допомогою двох аматорських телескопів
https://racurs.ua/ua/n117404-astronomy-znayshly-vidsutnu-lanku-v-evoluciyi-sonyachnoyi-systemy-za-dopomogou-dvoh-amatorskyh.htmlРакурсАстрономи за допомогою аматорських телескопів виявили крижану скелю шириною 2,4 км, орбіта якої пролягає на самій межі нашої Сонячної системи.
Вчені стверджують, що цей таємничий астероїд — перший виявлений космічний об'єкт такого роду і може бути відсутнім елементом у наших знаннях про еволюцію ранньої Сонячної системи, повідомляє видання The Daily Mail.
Ця велика скеля може містити ключові підказки для розкриття таємниці процесу утворення нашої зоряної системи.
На думку вчених, цей об'єкт — важливий проміжний крок на шляху до встановлення того, як саме невеликі хмари пилу та льоду перетворилися на планети, котрі ми бачимо сьогодні.
Крижану скелю було знайдено за межами орбіти найбільш віддаленої планети Сонячної системи — Нептуна — у поясі Койпера, який складається з порівняно невеликих небесних крижаних тіл; найвідомішим й одним із найбільших з них є карликова планета Плутон.
Знайдені тут крижані тіла вважаються залишками процесів утворення Сонячної системи.
Вважається, що об'єкти поясу Койпера могли б об'єднатися та сформувати планету, якби не вплив сили тяжіння Нептуна.
Малі тіла, такі як астероїди у внутрішній частині Сонячної системи, зазнали значного впливу сонячної радіації, планет та численних зіткнень між собою.
Але об'єкти в холодному, темному поясі Койпера зберігають первозданні умови ранньої Сонячної системи, тому представляють особливу цікавість для астрономів, котрі досліджують процес її формування.
Порівняно невеликі об'єкти поясу Койпера занадто віддалені, малі й тьмяні для безпосереднього спостереження телескопами. Однак дослідницька група Національної астрономічної обсерваторії Японії експериментувала, використовуючи методику, відому як оккультація.
Такий підхід передбачає моніторинг великої кількості зірок і спостереження за тим, як їхнє світло перекривається об'єктом, котрий проходить перед ними.
Під керівництвом астронома Ко Арімацу команда розмістила два аматорські 28-сантиметрові телескопи на острові Міяко на Окінаві та слідкувала приблизно за 2 тис. зірок впродовж загалом 60-ти годин.
Так їм вдалося виявити затемнення однієї з зірок об'єктом шириною 2,4 км.
Дослідники стверджують, що знахідка вказує на те, що в поясі Койпера більше об'єктів розміром понад кілометр, ніж вважалося раніше.
Це підтверджує теорії, згідно з якими планетазималі (об'єкти, які утворюються з протопланетного диску довкола молодих зірок і згодом «злипаються» у планети) спочатку повільно ростуть у об'єкти розміром до кілометрів, перш ніж розпочинають активно перетворюватися на планети.
«Це справжня перемога для маленьких проектів. Наша команда мала менше 0,3% бюджету великих міжнародних проектів, — зазначає Ко Арімацу. — Ми навіть не мали достатньо грошей для спорудження другого купола, щоб захистити один із наших телескопів! Але нам все ж таки вдалося зробити відкриття, неможливе для великих проектів. Тепер, коли ми знаємо, що наша система працює, ми будемо більш детально досліджувати пояс Койпера».
Нагадаємо, наприкінці 2017 року NASA повідомляло про виявлення аналогу Сонячної системи, розташованого за 2,5 тис. світлових років від Землі.