Корупція і подорожчання косметики: чим загрожує чергова ініціатива МОЗ
https://racurs.ua/ua/n118484-korupciya-i-podorojchannya-kosmetyky-chym-zagrojuie-chergova-iniciatyva-moz.htmlРакурсМОЗ пропонує для обговорення нову «реформаторську» норму — Технічний регламент на косметичну продукцію. Робиться це під приводом заборонити тестування косметики на тваринах. Однак насправді декларована турбота про братів наших менших — це тільки інформаційне прикриття. Про це у своїй статті для «Ракурсу» пише експерт Дмитро Підтуркін.
З його словами, основна суть цього нововведення полягає у запровадженні ще одного виду держрегулювання і монополізації великим капіталом за допомогою чиновників чергового ринку — ринку косметики.
Насамперед, на думку Підтуркіна, посилення державного регулювання спричинить підвищення цін на найдешевшу — соціальну косметичну продукцію, яку використовують найменш платоспроможні верстви населення.
«Відбувається посилення вимог для офіційних постачальників і відсутність реальних санкцій для „сірих“ і „чорних“ імпортерів. Значить — стимулювання відходу постачальників у тінь і розквіт контрабанди, сірого і чорного ринку», — пише експерт.
Він також звертає увагу на короткий перехідний період у 18 місяців, притому що в країнах ЄС він тривав чотири роки. Недостатній строк перехідного періоду не дасть змогу всім операторам галузі належним чином підготуватися та привести свою діяльність у відповідність до нових вимог — це, у свою чергу, провокуватиме появу на ринку України фальсифікованої косметичної продукції, переконаний автор.
Після ухвалення регламенту на ринку може продаватися тільки та косметична продукція, яка пройшла процедуру легалізації і для якої визначена «відповідальна особа». Тобто просто закупити косметичну продукцію в країні ЄС, Туреччині чи Ірані і продати в Україні тепер буде неможливо. Треба спочатку провести її реєстрацію, яку буде здійснювати офіційний імпортер або особа, визначена ним за дорученням. Все це створює передумови для корупції.
Попри заявлені «позитивні» наміри МОЗ, жодного реального поліпшення якості косметики на ринку не відбудеться — адже головне не ухвалити норми, а здійснювати контроль їх виконання, додає експерт.