Боротьба за Маріуполь: п’ять років тому столицю Азова визволили від сепаратистів (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n123122-borotba-za-mariupol-p-yat-rokiv-tomu-stolycu-azova-vyzvolyly-vid-separatystiv-foto-video.htmlРакурс13 червня — день визволення Маріуполя, ключового міста Донеччини, промисловість якого складала 7% загальнодержавної, міста з найбільшим портом на березі Азовського моря.
Після Майдану Маріуполь намагалися взяти під контроль сепаратисти угруповання ДНР. Міськрада була захоплена сепаратистами приблизно із середини квітня. Бойовики наводили жах на місцевих мешканців, показуючи, хто в місті господар, а 9 травня вони штурмували міське управління міліції. Під час штурму поранили і взяли в полон начальника міліції Валерія Андрощука, вбили начальника ДАІ і бійця батальйону міліції «Азов». Маріуполь повністю перейшов під повний контроль бойовиків.
Терористи заблокували бетонними блоками декілька вулиць у центрі міста і захопили адмінбудівлі. Частина силовиків була схильна перекинутися на бік сепаратистів.
Київ контролював тільки аеродром, на якому перебувала Нацгвардія, ЗСУ та півтори сотні добровольців з батальйону МВС «Азов».
Штурм міста планувався на 23 травня, аби уможливити участь мешканців у президентських виборах. Але від цього плану відмовилися і призначили операцію на 13 червня. До неї залучили 150 бійців спецбатальйону «Азов», дві роти спецбатальйону «Дніпро», дві роти Національної гвардії та спецназ МВС. Блок-пости на в’їздах до міста контролювали українські військові. Блокували місто півтисячі військовослужбовців ЗСУ та Нацгвардії.
Терористи ж не змогли мобілізувати велику кількість людей, а за день до штурму значна їх частина кудись зникла. За повідомленнями сепаратистських ЗМІ, вони пішли на підмогу Гіркіну до Слов’янська. Утім, припускають, що терористи просто втекли перед штурмом.
Штурм розпочався о 5.00. Під час зачистки ліквідували ключові опорні точки найманців і техніку, відновили контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради.
Військові відзначали важливу роль місцевих, які стали на захист свого міста і створили у ньому рух опору, який не давав терористам прижитися і почувати себе, як вдома.
Обставини визволення Маріуполя спричинили внутрішні чвари між терористами. Вони планували свою експансію на сусідні області, а замість цього почали втрачати захоплені раніше міста.
Маріуполь залишився вразливим для терактів, найбільший з яких стався 24 січня 2015 року, коли терористи з «Градів» обстріляли блокпости ЗСУ і житловий мікрорайон «Східний». Внаслідок атаки загинули 30 людей, поранення отримали 128 осіб.