Несподіване відкриття щодо гемоглобіну зробили вчені
https://racurs.ua/ua/n148478-nespodivane-vidkryttya-schodo-gemoglobinu-zrobyly-vcheni.htmlРакурсКров червоного кольору є не лише у людей та ссавців. Цей колір крові надає білок гемоглобін, котрий бере участь у транспортуванні кисню. Він є у крові хребетних, а також і у кільчастих хробаків (сімейства черв’яків, найбільш відомими представниками якого є дощові черв’яки), молюсків і ракоподібних.
Вважалося, що всі ці різні групи тварин «винаходили» гемоглобін самотужки в процесі еволюції. Однак нещодавно вчені встановили, що кожного разу «винуватцем» появи гемоглобіну був один і той же ген, що дістався від стародавніх предків, повідомляє прес-служба Національного центру наукових досліджень Франції.
Такого висновку учені дійшли в результаті дослідження Platynereis dumerilii — невеликого морського черв’яка з червоною кров’ю.
Вважається, що це тварина, яка еволюціонувала повільно, має генетичні характеристики, близькі до характеристик спільного предка всіх тварин, що мають двосторонню симетрію та складні органи, — Urbilateria.
Дослідження було зосереджено на широкому сімействі, до якого належать гемоглобіни: глобінах — білках, котрі є майже у всіх живих істот, які «зберігають» такі гази, як кисень та оксид азоту. Але глобіни зазвичай діють усередині клітин, оскільки вони не циркулюють у крові, як гемоглобін.
Учені встановили, що в усіх видів з червоною кров’ю утворенням глобіна займається один і той же ген, який називається «цитоглобін». Він незалежно еволюціонував і перетворився в ген, що кодує гемоглобін. Ця нова молекула, яка циркулює в крові, зробила транспортування кисню більш ефективним.
Нагадаємо, міжнародна група вчених довела, що еволюція ніколи не припиняється.