Відкритий авіапростір і гроші на освіту — які угоди підписали на саміті Україна-ЄС
https://racurs.ua/ua/n161526-vidkrytyy-aviaprostir-i-groshi-na-osvitu-yaki-ugody-pidpysaly-na-samiti-ukrayina-ies.htmlРакурсСпільний авіаційний простір між ЄС і Україною та гроші від Євросоюзу на науку та культуру в Україні — такими є теми угод, підписаних 12 жовтня на саміті Україна-ЄС у Києві.
Перша з угод — про Спільний авіаційний простір між Євросоюзом і Україною.
Її ще називають «авіаційним безвізом», він передбачає взаємне відкриття ринків пасажирських, вантажних і поштових авіаперевезень. Україна отримає право призначати свої авіакомпанії для польотів в будь-які країни-члени ЄС. Також європейські авіакомпанії матимуть право здійснювати внутрішні перевезення в нашій державі.
Угода про «відкрите небо» дає можливість:
урівняти у деяких правах українські та європейські авіакомпанії;
зняти монополію на окремі маршрути, встановлену двосторонніми договорами;
полегшити відкриття нових маршрутів між українськими та європейськими містами;
як наслідок — зменшити ціни на квитки.
Переговори щодо авіаційного безвізу провели ще у 2007−2013 роках. Проте підписання угоди було заблоковане через спір між Великою Британією та Іспанією довкола аеропорту Гібралтару. Перепона зникла лише після остаточного «розлучення» Лондона з ЄС.
У червні 2021 року свою згоду на «авіаційний безвіз» дала Рада ЄС.
Інші дві угоди передбачають асоціацію України з двома програмами ЄС. Перша — це програма фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe. Загальний її обсяг на 2021−2027 роки становитиме 95,5 млрд євро. Підписана під час саміту угода дозволить українським дослідницьким організаціям також подаватися на участь у Horizon Europe.
Програма Creative Europe, до якої від сьогодні можуть долучитися українці, має бюджет у майже 2,5 млрд євро на сім років. Вона спрямована на організації, які займаються різними видами мистецтв, наприклад, музикою, літературою, архітектурою, чи виробляють фільми та інший аудіовізуальний контент.