Чому «заплітаються» ноги, встановили учені
https://racurs.ua/ua/n162248-chomu-zaplitautsya-nogy-vstanovyly-ucheni.htmlРакурсНедосипання позначається не лише на розумовій діяльності та емоціях, а й на рефлекторних діях, які ми навіть помічаємо.
Це встановили учені з Массачусетського технологічного інституту (МІТ) та Університету Сан-Паулу, котрі вивчали, як пов’язані сон та хода: наприкінці навчального семестру вони поставили експеримент зі студентами, котрим видавали спеціальні пристрої, які оцінювали їхню активність протягом доби. Про це повідомляє прес-служба МІТ.
У ході експериментів зі студентами-добровольцями дослідники виявили, що чим менше студенти спали, тим менше вони контролювали свою ходу під час тесту на біговій доріжці. У студентів, котрі всю ніч не спали перед експериментом, контроль ходи знижувався ще більше.
Цікаво також, що ті зі студентів, хто відсипався на вихідних, показали кращі результати, навіть якщо тести відбувалися в середині тижня. Тобто, ефект від довгого сну тривав кілька днів.
З наукової точки зору не було зрозуміло, що майже автоматична діяльність, як-от ходьба, буде залежати від нестачі сну, — наголошують дослідники.
Ми також виявили, що компенсація сну може бути важливою стратегією. Наприклад, для тих, хто страждає від хронічного недосипання, таких як працівники по змінах, лікарі та деякі військовослужбовці, — якщо вони регулярно компенсуватимуть сон, то зможуть краще контролювати свою ходу, — додають учені.
Колись ходьба вважалася повністю автоматичним процесом, який залучає дуже мало свідомого, когнітивного контролю. Експерименти на тваринах з біговою доріжкою показали, що ходьба керується здебільшого рефлексивною активністю хребта, а не більш когнітивними процесами, котрі залучають мозок.
Це стосується чотирилапих, але ця ідея була більш суперечливою щодо людей, — наголошують дослідники. — Концепція, що хода є лише автоматичним процесом — це не повна історія. Мозок має великий вплив.