Ракурсhttps://racurs.ua/
Правосуддя перехідного періоду передбачає ще три етапи, окрім люстрації — юрист
https://racurs.ua/ua/n25255-pravosuddya-perehidnogo-periodu-peredbachaie-sche-try-etapy-okrim-lustraciyi-uryst.htmlРакурсЛюстрації передує кримінальне переслідування тих, хто порушував права людини за старого режиму, і відновлення прав постраждалих (репарація).
.
За словами Мелешевича, репарація може бути як політичною, так і фінансовою або матеріальною. «Наприклад, коли забирали у автомайданівців водійські права, а потім їх відновлювали — це класичний приклад репарації. Приклад політичної репарації — реабілітація Юрія Луценка», — пояснив правник.
Третім елементом правосуддя перехідного періоду є інституційна реформа, яка передбачає зміни на законодавчому рівні судової та правової систем (люстрація, веттінг, перенавчання фахівців).
За словами декана Могилянки, четвертим і останнім елементом правосуддя цього періоду є пошук правди та примирення. «Для цього потрібне створення спеціального органу з дуже особливими, нетиповими повноваженнями», — вважає юрист.
Мелешевич нагадав історію ПАР, де фізично винищували чорношкірих активістів і багато родин ще довго нічого не знали про долю своїх близьких. «Потрібне було якесь закінчення цієї історії. Перед поліцейськими, які служили режиму апартеїду, постала альтернатива. Людина могла все розповісти і, якщо вона не брала безпосередньої участі у вбивствах, її звільняли від покарання. Якщо ж людина не погоджувалася давати свідчення, їй загрожувала кримінальна справа з усіма наслідками», — розповів Мелешевич.
Як повідомляв «Ракурс», на думку Мелешевича, у законопроекті «Про відновлення довіри до судової системи» не йдеться про люстрацію. У своїх висновках про узгоджений законопроект Венеціанська комісія наполягає на забезпеченні прав суддів при їх перевірці.
Більше міркувань про люстрацію читайте в інтерв'ю «Ракурсу» «Люстрацію слід проводити, поки не загоїлися рани».