Ракурсhttps://racurs.ua/
У Польщі процес люстрації досі не закінчено — експерт
https://racurs.ua/ua/n35503-u-polschi-proces-lustraciyi-dosi-ne-zakincheno-ekspert.htmlРакурсПро те, як у Польщі відбуваються люстраційні перевірки, розповів заступник керівника відділу перевірок Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам'яті Радослав Петерман.
.
За підсумками перевірки 45 тис. декларацій майже 600 заяв було спрямовано до суду. У 300 випадках суд визнав внесення до декларації неправдивої інформації.
Процес люстрації в Польщі бере свій початок у травні 1992 року, коли польський сейм зобов'язав МВС розкрити інформацію про прізвища високопосадовців, суддів і прокурорів, які таємно співпрацювали зі Службою безпеки ПНР у 1945–1990 роках. Перший люстраційний закон у Польщі було ухвалено тільки 11 квітня 1997 року.
Масштабна люстраційна перевірка в Польщі тривала десять років. Перевірці підлягали президент Республіки Польща, члени парламенту, сенатори, члени Європарламенту, міністри, глави воєводств, держслужбовці, судді, прокурори і звичайні юристи, а також керівники в системі вищої освіти (в тому числі і недержавної форми власності) і топ-менеджери ЗМІ.
Після 2007 року список осіб, які підлягають люстрації, значно розширили.
Ті, кого зобов'язали пройти люстраційну перевірку, повинні були заповнити декларацію, не приховуючи факти співпраці з одним із органів Служби безпеки ПНР.
При цьому в Польщі усували з посад (на термін до десяти років) тільки тих, хто приховував факт співпраці з СБ, а тим, хто чесно зізнавався в цьому, нічого не загрожувало. За словами Петермана, оприлюднення інформації про співробітництво вже було покаранням для власника будь-якої посади.
Більше про це та особливості люстрації в Україні читайте статтю «Ракурсу» «Люстрація: соромно, але не смертельно».
Нагадаємо, голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв заявив, що президент України відмовився проходити люстрацію.