Витрати бюджету після ліквідації госпсудів у 2,5 тис. разів можуть перевищити передбачені заощадження
https://racurs.ua/ua/n39877-vytraty-budjetu-pislya-likvidaciyi-gospsudiv-u-2-5-tys-raziv-perevyschat-peredbacheni.htmlРакурсЗаконопроект Кабінету міністрів України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та інші законодавчі акти щодо вдосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів» передбачає ліквідацію систему господарських судів і передачу господарських спорів судам загальної юрисдикції.
За словами авторів законопроекту, метою новації є спрощення судової системи, збільшення доступності справедливого правосуддя, а також заощадження бюджетних коштів.
Нагадаємо, відповідно до законопроекту місцеві госпсуди планують реорганізувати в окружні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ, які розглядатимуть, окрім цивільних (господарських) справ, також окремі категорії кримінальних справ. Таким чином, збираються зменшити навантаження на місцеві загальні суди.
Апеляції на рішення цих судів розглядатимуть апеляційні суди в областях, а не апеляційні госпсуди (яких є по одному на декілька областей).
Вищий господарський суд України планують об'єднати з Вищим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
При цьому законопроект не передбачає зменшення загальної кількості суддів та працівників апарату судів.
Після запланованої реорганізації скороченню підлягатиме лише 27 адміністративних посад (у 8 апеляційних судах і одному суді касаційної інстанції).
За рік заощаджені кошти становитимуть 394 тис. грн, якщо врахувати, що надбавка за здійснення адміністративних повноважень становить 10% посадового окладу (приблизно 1200 грн на місяць на одну людину).
Однак у законопроекті Кабміну не враховано, скільки коштів може знадобитися на забезпечення реорганізованих судів новими приміщеннями, переведених суддів — житлом, переобладнання 27 окружних судів для можливості розгляду ними кримінальних справ тощо.
За попередніми оцінками, додаткові витрати з держбюджету можуть перевищувати 1 млрд грн.