Кому вигідна історія з отруєнням солдатів із «Десни»
https://racurs.ua/ua/n74206-komu-vygidna-istoriya-z-otruiennyam-soldativ-iz-desny.htmlРакурсНачальник Центру розвитку й супроводу матеріального забезпечення Збройних сил України Дмитро Марченко 20 липня заявив журналістам, що Міноборони розриває контракт на суму 400 млн грн із фірмою «Візит», яка постачає продукти харчування в навчальний центр «Десна» в Чернігівській області. За його словами, у червні 243 солдати отруїлися через погану якість продуктів.
Після цієї заяви компанія-постачальник «Візит» звернулася до начальника медслужби військової частини А0665 Бондарчука. У відповідь на запит у медслужбі повідомили, що з квітня 2016 року і до сьогоднішнього дня харчових отруєнь особового складу зафіксовано не було. Цю інформацію підтвердив і лікар військового госпіталю, пише «Резонанс». Згідно з документами, копію яких публікує видання, на початку червня у військовослужбовців діагностували не отруєння, а звичайну респіраторну інфекцію.
Компанія «Візит» звернулася з листами до міністра оборони Степана Полторака й головного військового прокурора Анатолія Матіоса, в яких, зокрема, заявила про фальсифікації процедури відбору зразків продуктів харчування. Так, експерти взяли лише по одному зразку й без жодних пломб відправили продукти на експертизу. За словами адвоката Наталії Князьської, перевірка нібито неякісних продуктів здійснювалася тільки в одній установі — в Українському державному науково-дослідному інституті «Ресурс» Держагентства резерву України, який, до речі, отримав акредитацію лише місяць тому. Причому представникові постачальника категорично відмовили в законному праві взяти два зразки продукції для відправки на незалежну експертизу. Таким чином, як стверджують у «Візиті», мають місце фальсифікації й ознаки корупційних дій з боку керівництва Центру розвитку й супроводу матзабезпечення ВСУ.
За інформацією «Резонансу», анонсовані матеріали для кримінального провадження досі не надійшли до військової прокуратури Центрального регіону.
До цієї історії підключилася і громадська організація «Всеукраїнська асоціація учасників бойових дій», якою керує В’ячеслав Вовченко (його прізвище можна знайти на сайті тендерних держзакупівель). Пов’язана з ним приватна фірма теж хотіла забезпечувати військовослужбовців продуктами харчування, але програла тендер. Саме з цієї асоціації Полторакові було відправлено листа про численні скарги солдатів на якість сухпайка від ТОВ «Візит».
Тим часом радник президента Юрій Бірюков заявив про вихід на ринок нового продуктового набору, виготовленого за зразком США. Однак він не уточнив, хто й коли почне постачати армії їжу, а також ані слова не сказав про новий тендер.
У виданні нагадали, що скандал з отруєнням у «Десні» не перша резонансна НП, пов’язана з постачанням продуктів харчування у ЗСУ. У 2009 році компанію «Івала» звинуватили в масових отруєннях службовців Першого президентського полку та курсантів Харківського інституту танкових військ. Представники компанії тоді заявили, що таким чином екс-міністр оборони Михайло Єжель лобіював інтереси іншої приватної фірми, фактичною власницею якої була його дружина.
Як писало ще у 2011 році видання ZN.UA, щодо одного з подібних епізодів за часів міністра оборони Юрія Єханурова було порушено кримінальну справу. Тоді навіть вдалося знайти «замовника», який за винагороду пропонував підливати в солдатські котли касторку.
Військовий прокурор Центрального регіону України Григорій Рябенко пообіцяв провести «повну і об’єктивну перевірку» щодо нинішньої історії.