Ракурсhttps://racurs.ua/
Муженко: Генштаб планував десантну операцію проти «зелених чоловічків» у Криму
https://racurs.ua/ua/n86408-mujenko-genshtab-planuvav-desantnu-operaciu-proty-zelenyh-cholovichkiv-u-krymu.htmlРакурсНа початку окупації Росією Криму у Генштабі Міноборони України планували операцію, яка могла б змінити хід подій. Про це розповів начальник Генштабу Віктор Муженко, пише «Українська правда».
.
За його словами, 1 березня 2014 року він разом із заступником начальника Головного оперативного управління генералом Віктором Назаровим запропонували варіант реагування на ситуацію в Криму.
«Тоді я підписав у начальника Генштабу Михайла Куцини низку розпоряджень щодо наших дій», — розповів Муженко.
За задумом передбачалося провести десантну операцію: висадитись на півострові й захопити аеродроми в Криму, посилити українські угруповання та провести певні дії, які б не дозволили російським військовим просунутися відповідними напрямками. Зокрема, планувалося перехопити вузький перешийок між самим Кримом та Керченським півостровом силами підрозділів 95-ї бригади.
Передбачалося посилити це ж угруповання першим батальйоном морської піхоти, який розміщувався в Феодосії, і перевести туди ж 501-й батальйон, який тоді дислокувався в Керчі. Підрозділи 95 оаембр планувалося перекинути літаками на аеродром Кіровський.
«Ми планували також завести техніку через Арабатську стрілку», — повідомив Муженко.
Він додав, що російська армія нарощувала свої сили від Севастополя до Керчі. На той час частина підрозділів 36-ї бригади берегової оборони вже вийшла під Сімферополь на Ангарський полігон, куди планувалося перекинути танковий механізований батальйон та гірсько-піхотний батальйон. Ці підрозділи мали перекрити напрямок по автостраді Севастополь-Сімферополь та трасу Ялта-Сімферополь якраз на Ангарському перевалі.
«Таким чином ми повністю заблокували б доступ російських підрозділів до степового Криму. Це був шанс, ми вважали. Бо всі військові об’єкти на південному узбережжі були вже заблоковані військовими РФ», — зазначив Муженко.
У цей же день, 1 березня, ввечері відбувалося засідання РНБО, на яке поїхали начальник Генштабу Куцин та виконувач обов’язків міністра оборони Ігор Тенюх.
«А ми в одному з приміщень Головного оперативного управління готували реалізацію нашого задуму. Вже було віддано відповідне розпорядження командувачу Повітряних сил на забезпечення перельотів і авіаційної підтримки», — зазначив він.
Зі слів Муженка, після 22.00 з наради повернулися Тенюх та Куцин.
«Мене та ще кількох генералів у приймальні перед своїм кабінетом зібрав тодішній перший заступник начальника Генштабу генерал-полковник Воробйов, і каже: «Всім все стій». Я кажу: «Як може бути „стій“, якщо ми вже підняли літаки, і вони в повітрі прямують на аеродроми для загрузки десанту?», — розповів Муженко.
На підставі розпорядження, яке напередодні засідання РНБО підписав начальник Генштабу, розпочалася підготовка до операції, однак коли Муженко пішов до генерала Куцина, той заявив, що жодних розпоряджень не підписував.
«Ці розпорядження, підписані рукою начальника Генштабу Куцина і досі є — вони зберігаються у теці з відповідним грифом „таємно“. Чому так сталося? Я не знаю. Можливо, на засіданні РНБО було прийняте відповідне рішення. Якщо немає політичного рішення, військові такі рішення не приймають», — сказав Муженко.
На його думку, якби військові виконали заплановані заходи, Україна мала б шанс тримати під контролем степовий Крим.
«Наступного дня Росія відправила на Крим 8-9 транспортних літаків типу Іл-76 і до 12 вертольотів», — резюмував Муженко.
Нагадаємо, Росія анексувала українську Автономну Республіку Крим два роки тому. Верховна Рада офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Ключові міжнародні організації, в тому числі Генеральна асамблея ООН, засудили дії Росії і визнали анексію Криму незаконною. Проти РФ були введені і неодноразово продовжені економічні санкції.