Ракурсhttps://racurs.ua/
Реформа судової системи Польщі: екс-президенти країни заявили про початок диктатури
https://racurs.ua/ua/n91465-reforma-sudovoyi-systemy-polschi-eks-prezydenty-krayiny-zayavyly-pro-pochatok-dyktatury.htmlРакурсЗ відповідним відкритим зверненням до польського суспільства під назвою «Ми громадянки, ми громадяни» виступили Лєх Валенса, Александер Кваснєвський, Броніслав Коморовський, а також низка громадських та політичних діячів країни, пише «Укрінформ» з посиланням на Wyborcza.pl.
.
«Ми, громадяни, незважаючи на різницю поглядів між нами, партійну приналежність, стаємо на захист наших прав. Стаємо заради громадянської солідарності, яка народилася з найбільшого в історії Європи мирного повстання, польського серпня 1980 року. Ми боремося, оскільки програний бій за Верховний суд буде початком необмеженої тиранії і диктатури нинішнього уряду», — йдеться у зверненні колишніх президентів.
Автори звернення наголошують, що вони «спільно стають до боротьби проти Качиньського, оскільки майбутні покоління не простять гріху байдужості і боягузтва».
Нагадаємо, що у ніч на суботу, 15 липня, Сенат Польщі ухвалив поправки до закону про Державну раду судочинства та структуру судів. Законом про Державну раду судочинства передбачається припинення терміну повноважень нинішніх членів Ради і створення в цьому органі двох палат. Майбутніх членів Ради обиратиме Сейм. Проект закону про Верховний суд, який зараз у першому читанні розглядає Сейм, також передбачає завершення каденції суддів Верховного суду. У законі про загальну систему судів йдеться про зміну нинішньої моделі призначення голів апеляційних та окружних судів. Очільник відомства юстиції, без будь-яких рекомендацій загальних зборів, самостійно вирішуватиме, хто має керувати цим судом.
15 липня речниця Єврокомісії Міна Андрєєва повідомила, що наступного тижня Єврокомісія обговорить ситуацію в Польщі, оскільки у ЄК стурбовані найновішими голосуваннями у Сеймі, що стосуються змін до судової системи.
Як інформує Reuters, сьогодні, 19 липня, у Єврокомісії закликали Польщу відкласти проведення судової реформи, в іншому разі на Варшаву чекає дисциплінарне покарання. За словами першого віце-президента ЄК Франса Тіммерманса, ці закони значно підвищують системні загрози для верховенства права, нищать незалежність судів та ставлять судову систему під повний політичний контроль уряду.
У світлі протестів президент Польщі Анджей Дуда не відкинув можливості накладення вето на закон про Верховний суд, якщо не буде враховано його поправки до законопроекту про Раду судочинства. У правлячій партії задекларували, що поправки президента буде враховано.
Зараз законопроект про Верховний суд Польщі направлено на розгляд комісії правосуддя та прав людини. Опозиційні партії внесли до проекту понад тисячу пропозицій змін, інформує «Польське радіо».
Нагадаємо, що вчора, 18 липня, президент Польщі Дуда представив голові Сейму закон, що передбачає обрання членів Державної ради судочинства у польському парламенті більшістю 3/5 голосів у присутності щонайменше половини необхідної кількості депутатів. Дуда вимагає, щоб законопроект про Раду судочинства ухвалив Сейм, після чого він підпише закон про Верховний суд. На думку польського президента, в країні потрібно реформувати Верховний суд, оскільки «поляки не задоволені роботою судової системи і вимагають змін».
Згодом, представник Канцелярії президента Польщі Кшиштоф Лапінський заявив, що пропозиції Дуди зменшать напружене політичне протистояння, спричинене реформою судової системи у Польщі.
«Будуть розширені повноваження президента завдяки зменшенню повноважень міністра юстиції», — сказав Лапінський.
Згідно із законом, президент, а не міністр юстиції має встановлювати регламент Верховного суду. Він має також вибирати суддів Верховного суду, які залишаться у цьому органі після вступу у дію нового закону.
Робота над законопроектом про Верховний суд у Сеймі проходить під протести поляків. Противники змін судової системи зібралися вчора перед Президентським палацом. Демонстрація відбулася також біля Сейму.