Верховна Рада розглядає проект судової реформи (ТРАНСЛЯЦІЯ)
https://racurs.ua/ua/n94162-tryvaie-rozglyad-sudovoyi-reformy-u-vr-translyaciya.htmlРакурсВерховна Рада продовжує у другому читанні розгляд проекту судової реформи. Пряма трансляція триває на офіційному каналі ВР.
Президентський законопроект № 6232 про внесення змін до Господарського і Цивільного процесуальних кодексів України, Кодексу адміністративного судочинства та інших законодавчих актів ВР розглядає сьогодні.
Як відомо, судова реформа до другого читання має 4383 поправки, з яких наразі розглянуто лише близько 700.
Законопроектом, зокрема, встановлюється, що в судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, яка має забезпечити обмін документами в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Обов’язковій реєстрації в системі підлягають позовні та інші заяви, скарги та інші процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження в день отримання документів. Визначення судді або колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи здійснюється системою у порядку, визначеному кодексами.
При голосуванні за законопроект у першому читанні пропонувалося впровадити систему автоматизованого арешту коштів, яка мала дати змогу забезпечити оперативне виявлення грошових коштів, які належать відповідачу або боржнику, та накласти на них арешт згідно з судовим рішенням чи постановою державного виконавця.
Проте у ході підготовки законопроекту до другого читання це положення було вилучено з документа. Також було враховано пропозицію не збільшувати ставки судового збору, а інститут електронного судочинства пропонується вводити лише через рік після того, як закон набуде чинності. Це має дати час на належну підготовку до впровадження цього інституту.
Також у Кодексі адміністративного судочинства України визначаються особливості провадження у типових та зразкових справах. Законопроектом визначаються підстави проведення врегулювання спору за участю судді, яке проводиться за згодою сторін до початку розгляду справи по суті. Крім того, у законопроекті йдеться про порядок розгляду справ Верховним судом.
Нагадаємо, раніше Рада з питань судової реформи при президентові України повідомила, що основні питання, які врегульовуються в межах оновлення кодексів, — це ефективність судового процесу, в тому числі розмежування юрисдикції судів різних спеціалізацій (адміністративних, господарських і загальних), запровадження механізмів запобігання зловживанню процесуальними правами, дотримання стадійності судового процесу й розумних строків судового розгляду, розширення та посилення ролі альтернативних способів вирішення спорів, вирішення питання групових (або «класових») позовів та інші питання, які дозволять зменшити навантаження на судову систему.
В рамках внесення змін до процесуального законодавства вирішується питання практичного впровадження принципів рівності, гласності, а також принципів правової визначеності та остаточності судових рішень, в тому числі вдосконалення процедури перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами та передачі справи на новий розгляд касаційною інстанцією.
Також врегульоване питання гармонізації та уніфікації норм процесуального права в цивільному, господарському та адміністративному процесах, приведення цих норм у відповідність до стандартів країн-членів Євросоюзу.