Закон про освіту: Угорщина загрожує Україні санкціями з боку ЄС
https://racurs.ua/ua/n95316-zakon-pro-osvitu-ugorschyna-zagrojuie-ukrayini-sankciyamy-z-boku-ies.htmlРакурсУгорщина пригрозила Україні економічними санкціями з боку ЄС, передає «РБК-Україна» з посиланням на заяву міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто.
За його словами, якщо Україна не проведе необхідних заходів щодо прийнятого Верховною Радою закону про освіту, їй можуть загрожувати штрафні санкції ЄС у сфері торгівлі. Це пов’язано з умовами угоди про асоціацію з ЄС, в порушенні яких Угорщина звинувачує Україну.
Сійярто додав, що Угорщина має намір блокувати всі подальші кроки України щодо євроінтеграції до тих пір, поки закон про освіту буде перебувати в нинішньому вигляді.
Нагадаємо, що 28 вересня набув чинності прийнятий українським парламентом законопроект «Про освіту». Кілька країн звинуватили Україну в тому, що прийнятий законопроект нібито порушує права національних меншин. Найбільш жорстку позицію зайняла Угорщина, заявивши, що буде блокувати всі рішення Євросоюзу про зближення з Україною.
Пізніше стало відомо, що проти закону будуть спільно виступатиУгорщина і Румунія. Угорський міністр додав, що Угорщина і Румунія спільно боротимуться зі звуженням культурно-освітніх можливостей угорської та румунської громади в Україні.
Найконфліктнішим аспектом освітньої реформи стало мовне питання. Документом вводиться плавне збільшення числа предметів, які викладаються українською з середньої школи. Передбачається, що спочатку діти нацменшин вивчатимуть предмети рідною для себе мовою, в 5-9 класах буде вводитися кілька предметів з українською мовою викладання.
Відзначимо, що Угорщина вже не вперше вимагає ширших прав для своєї громади в Україні, де проживає близько 150 тис. угорців. Так, віце-прем’єр Угорщини Жолт Шем’єн заявляв, що інтереси угорців, які проживають за кордоном, будуть захищені, якщо етнічні угорські партії будуть представлені в місцевих парламентах. Віце-прем’єр закликав діаспору виробити концепції автономії, заявивши, що угорський уряд зацікавлений у зупинці асиміляції та збереженні угорської ідентичності.
До цього, у 2014 році, Шем’єн закликав кожну націю виробити власну концепцію автономії, заявивши, що «жителі Воєводини (Сербія) і Закарпатської України повинні діяти в такому ж напрямку».