Венеційська комісія затвердила висновки щодо українського закону про освіту
https://racurs.ua/ua/n98179-veneciyska-komisiya-zatverdyla-vysnovky-schodo-ukrayinskogo-zakonu-pro-osvitu.htmlРакурсУ висновку йдеться про те, що сьома стаття закону про освіту істотно відрізняється від проекту закону, щодо якої велися консультації з представниками нацменшин, повідомляє «Європейська правда» з посиланням на прес-службу Ради Європи.
Венеційська комісія наголошує, що стаття містить неточності і не забезпечує необхідних рекомендацій щодо застосування міжнародних і конституційних зобов’язань країни. Точний обсяг гарантій освіти мовами меншин, в основному обмежений початковою освітою, не є зрозумілим.
«З іншого боку, оскільки сьома стаття як рамкове положення не вказує на умови її реалізації, існує місце для тлумачення і застосування, більше відповідає охороні національних меншин. Комісія вітає готовність України використовувати такі можливості; наприклад, через навчання в початкових школах більшості предметів на мовах меншин в конкретних класах для національних меншин», — наголошується у рішенні.
Щодо середньої освіти, комісія встановила, що існує можливість для гнучкості: закон про освіту є рамковим, а майбутній закон про повну загальну середню освіту, який ще має бути ухвалений, міг би передбачати більш детальні і збалансовані рішення.
Разом з тим, сьома стаття забезпечує правову основу для викладання інших предметів на офіційних мовах ЄС (болгарській, угорській, румунській та польській). «Здається, що українська влада має намір використовувати можливості, передбачені цим положенням», — сказано у рішенні.
Також Венеційська комісія закликала Україну внести зміни до сьомої статті щодо російської мови.
«Новий закон не надає жодних рішень для мов, які не є офіційними мовами ЄС, зокрема для російської мови, найбільш використовуваної недержавної мови. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко виправдати, і тому піднімає питання дискримінації», — йдеться у рішенні.
На думку комісії, вирішити цю проблему допоможе внесення змін до сьомої статті і заміна цього положення на більш збалансоване.
Раніше повідомлялося, що Венеційська комісія не підтримала претензії Угорщини до мовної статті закону про освіту.
28 вересня набув чинності ухвалений українським парламентом закон «Про освіту». Декілька країн звинуватили Україну в тому, що законопроект нібито порушує права національних меншин. Найбільш жорстку позицію зайняла Угорщина, заявивши, що буде блокувати всі рішення Євросоюзу про зближення з Україною.