Ракурсhttps://racurs.ua/
Дослідники гравітаційних хвиль отримали Нобелівську премію з фізики
https://racurs.ua/ua/n94895-doslidnyky-gravitaciynyh-hvyl-otrymaly-nobelivsku-premiu-z-fizyky.htmlРакурсНобелівську премію з фізики присудили науковцям Райнеру Вайсу, Беррі Сі Беррішу та Кіпу Ес Торну, передає «Українська правда. Життя» з посиланням на Нобелівський комітет.
.
Премію науковці отримали за вирішальний внесок у розробку LIGO детектора та спостереження гравітаційних хвиль. LIGO— лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія, у розробці якої брали участь вчені з понад 20 країн світу.
Зазначається, що нобелівські лауреати довели, що завдяки LIGO вдалося спостерігати за гравітаційними хвилями.
Варто зазначити, що вчені займалися дослідженнями понад 40 років. Вайс винайшов детектор ще у 1970 році. Лазерний інтерферометр міг долати фоновий шум, який заважав дослідженню гравітаційних хвиль.
Нагадаємо, що у розробках загальної теорії відносності Альберта Ейнштейна йшлося про те, що гравітаційні хвилі розповсюджуються зі швидкістю світла, заповнюючи всесвіт. Ейнштейн був впевнений, що нікому й ніколи не вдасться виміряти їх.
Проект LIGO все ж таки виміряв зміни, які відбуваються коли гравітаційна хвиля проходить Землю.
Нагадаємо, що Нобелівську премію в галузі фізіологіїта медицини за 2017 рік отримають троє вчених, які досліджували добові ритми живих організмів. Американці відкрили молекулярний механізм, який контролює циркадні (ред. — циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі) ритми.