Диету первых динозавров установили ученые (ИНФОГРАФИКА)
https://racurs.ua/n177915-dietu-pervyh-dinozavrov-ustanovili-uchenye-infografika.htmlРакурсБританські вчені з’ясували, що було в «меню» перших динозаврів.
Про це повідомляє прес-служба Бристольського університету.
Найдавніші динозаври включали в себе м’ясоїдні, всеїдні і травоїдні види.
Розглядаючи форми зубів ранніх динозаврів і імітуючи їх функції за допомогою комп’ютерного моделювання, фахівці змогли порівняти їх з живими рептиліями і їх раціоном харчування, — зазначається в повідомленні.
В результаті було встановлено:
- багато груп рослиноїдних динозаврів (зокрема птахотазові, які включають широковідомих рогатих динозаврів, броньованих анкілозаврів та качконосих динозаврів) мали всеїдних предків;
- предки знаменитих довгошиїх травоїдних, таких як диплодоки, були м’ясоїдними.
Це свідчить про те, що травоїдні тварини не були предками жодної з цих двох ліній, що суперечить традиційним гіпотезам, і що дієти ранніх динозаврів були досить різноманітними, — наголошують дослідники.
На думку учених, ця здатність урізноманітнювати свій раціон на ранньому етапі еволюції, ймовірно, пояснює їх еволюційний успіх.
Зазначається, що перші динозаври досі залишаються загадковими:
- вони були набагато меншими за своїх пізніших родичів і більшу частину тріасового перебували в тіні крокодилоподібних рептилій;
- невідомо, наскільки різноманітними вони були з точки зору дієти та екології, але вчені знають, що щось мало статися в тріасі, що дозволило динозаврам пережити тріасово-юрське масове вимирання і адаптуватися після нього, ставши домінуючою групою протягом решти Мезозою.
Незабаром після своєї появи походження динозаври починають демонструвати цікаву різноманітність форм черепа і зубів, — зазначається в статті. — Це змусило палеонтологів підозрювати, що різні види вже експериментували з різними видами дієт.
Учені з використанням сучасних комп’ютерних технологій, зокрема машинного навчання, порівняли динозаврів з сучасними видами ящірок і намагалися зробити висновок про те, чим вони харчувалися, виходячи зі схожості їхніх зубів.
Дослідники застосували набір обчислювальних методів для кількісної оцінки форми і функції зубів ранніх динозаврів і порівняння їх з живими рептиліями, які мають різні дієти. Це включало математичне моделювання форми їхніх зубів та імітацію їхніх механічних реакцій на силу укусу.
В результаті учені змогли оцінити, наскільки ранні динозаври були схожі на сучасних тварин.
Тероподові динозаври мали гострі, вигнуті і лезоподібні зуби з крихітними зазублинами, які поводилися як у сучасних ящірок-моніторів. На відміну від них, зуби орнітозаврів і зауроподоморфів більше схожі на сучасних всеїдних і травоїдних тварин, таких як ігуани, — зазначають дослідники.