Новини
Ракурс

Консультація. Як відновити акт на землю

1 лип 2014, 13:49

Як отримати дублікат державного акта на право власності на земельну ділянку.


.

Роман Падалка, нотаріус:

Так, від часу запровадження з 1 січня 2013 року в Україні системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень досить дискусійним залишається питання щодо видачі дублікатів втрачених або пошкоджених документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно.

Ще кілька років тому підтвердити своє право власності на земельну ділянку у разі пошкодження, псування чи втрати державного акта здебільшого було можливо лише у судовому порядку, але сьогодні існує декілька способів відновлення таких документів. Щоправда, отримати дублікат державного акта на право власності на земельну ділянку може лише її власник. Спадкоємці не можуть отримати дублікат державного акта на померлого власника, їм доведеться звертатися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.

Ні в профільному документі — Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ні в будь-яких інших нормативно-правових актах не міститься поняття «дублікат документа». Так само не містить вітчизняне законодавство чітко визначеного порядку його видачі органами Державної реєстраційної служби України (ДРСУ) та перелік документів, дублікати яких вони можуть видавати.

Утім, поряд з цим, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію», документом є матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі. Тому, незважаючи на відсутність чіткого визначення терміна «дублікат», з практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції дублікатом є другий примірник документа, що має таку ж юридичну силу, що і оригінал, та містить ті ж відомості, що й останній.

За загальним правилом, у разі втрати або зіпсування документа лише суб'єкт, що видавав такий документ, може видати його дублікат. При цьому втрата чинності нормативно-правовим актом, на підставі якого відповідний суб'єкт видавав документ, не є підставою для відмови у видачі дубліката документа. Єдиною підставою, за наявності якої видача дубліката документа не може бути здійснена суб'єктом, який видав такий документ, є його ліквідація (повне припинення діяльності). У такому випадку видача дубліката документа здійснюється правонаступником відповідного суб'єкта або архівною установою (якщо передбачається передача документів до архіву).

Як йдеться у роз’яснювальному листі ДРСУ від 15 січня 2013 року №12-06-15-13 «Щодо видачі дублікатів втрачених або зіпсованих документів», відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», держреєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться, зокрема, органами державної реєстрації прав — структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції.

Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, оскільки є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і який має печатку такого реєстратора.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно у випадках, встановлених законом, видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

При цьому варто пам’ятати, що оскільки повноваженнями з видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно та, відповідно, його дубліката, державні реєстратори наділені починаючи з 1 січня 2013 року, реєстраційна служба має право видавати дублікати лише тих документів, оригінали яких видавалися нею саме з 1 січня 2013 року (тобто з моменту переходу до ДРСУ повноважень з реєстрації речових прав на нерухоме майно та видачі правовстановлюючих документів).

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про нотаріат», у разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії, видається дублікат втраченого документа.

Загалом порядок видачі дублікатів документів, посвідчених або виданих нотаріусами, регулюється ст. 8, 34, 53 Закону України «Про нотаріат» та главою 22 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року №296/5.

Відповідно до пунктів глави 22 Порядку №296/5, до передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом, дублікат утраченого або зіпсованого документа видається нотаріусом за місцем його зберігання. Дублікат документа повинен містити весь текст посвідченого або виданого документа, оригінал якого вважається таким, що втратив чинність. Нотаріус робить на дублікаті відмітку про те, що він має силу оригіналу, і вчиняє посвідчувальний напис. На примірнику документа, який зберігається у справах державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса, останній робить відмітку про видачу дубліката.

Повноваження з видачі дубліката документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку (державного акта), виданого до 1 січня 2013 року, перейшли до територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів України. Утім, зважаючи на незбалансованість норм українського законодавства, непоодинокими є випадки, коли, звертаючись при втраті чи псуванні державного акта на право власності на земельну ділянку до територіальних органів Дерземжагентства з заявою про видачу дубліката втраченого документа, громадяни отримували відмову. У структурі мотивували це тим, що Держземагентство не наділене даними повноваженнями та не має ані права, ані можливості видавати державні акти на земельні ділянки.

Значно полегшив ситуацію Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 17 жовтня 2013 року №868. Пункт 48 Порядку регулює проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення. Так, у зв’язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва (державного акта) про право власності на нерухоме майно (землю, земельну ділянку), виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, заявник подає органові державної реєстрації прав завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. Крім того, він повинен розмістити оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа). В оголошенні повинні бути зазначені: назва документа, номер і дата видачі; на чиє ім’я та яким органом виданий.

За результатами розгляду заяви та необхідних документів державний реєстратор проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб’єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter