Компенсації за рішеннями Євросуду українці не отримають: фірмам чиновників Мін’юсту гроші потрібніші
https://racurs.ua/ua/841-kompensaciyi-za-rishennyamy-ievrosudu-ukrayinci-ne-otrymaut-firmam-chynovnykiv-min-ustu-groshi.htmlРакурс18 травня 2015 року Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження №479-р, відповідно до якого на 100 млн грн зменшено видатки за бюджетною програмою «Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України». Іншими словами, громадяни України, які роками добивалися справедливості в Європейському суді з прав людини і отримали рішення на свою користь, не отримають фінансової компенсації, на яку мають повне право згідно з цими рішеннями.
Сам по собі красномовний факт, але найцікавіше навіть не це. Куди ж уряд хоче спрямувати ці кошти? А підуть вони на виплату винагород так званим юридичним радникам: 100 млн грн отримають приватні юридичні компанії. Ініціатором цього перерозподілу державних коштів є Міністерство юстиції, яке обґрунтовує таку необхідність великою кількістю справ проти України в міжнародних судах та значними сумами вимог із боку іноземних суб’єктів до України.
Сам факт таких переміщень коштів є цинічним, оскільки у величезній тисячній структурі Міністерства юстиції є спеціальний департамент, який опікується цими питаннями, — Департамент представництва інтересів держави Україна в міжнародних та іноземних судах. То що, серед штатних працівників міністерства немає професійних юристів, які володіють іноземною мовою і спроможні представляти державу в суді?
Але відповідь набагато простіша. Приватні юридичні фірми, які представлятимуть Україну та отримають за це вагому винагороду, наближені до керівництва Міністерства юстиції.
Наприклад, засновником юридичного радника Адвокатського об’єднання «Арцінгер» є заступник міністра юстиції. Партнера-засновника АО Сергія Шкляра призначено заступником міністра юстиції з питань виконавчої служби. Відповідне розпорядження Кабінету міністрів України від 18 березня 2015 року №214-р оприлюднене на сайті уряду. Ясна річ, він аж ніяк не зацікавлений у виділенні коштів своїй компанії… Що стосується інших «юридичних радників», то їх слід було би вивчити додатково, адже необов’язково чиновнику бути засновником тієї чи іншої фірми — є родичі, друзі, свати і т. д.
Міністр юстиції Павло Петренко розписався в тому, що проект відповідного розпорядження Кабміну не потребує проведення консультацій із громадськістю і не містить правил і процедур, що можуть нести ризики корупційного правопорушення. А крім отих казенних пунктів ще полили трохи крокодилячих чиновницьких сліз: «У зв’язку із окупацією Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим, діяльністю терористичних угруповань та воєнними діями на сході України, що унеможливило для України здійснення ефективного контролю над зазначеними територіями і забезпечення захисту прав іноземних інвесторів, що здійснили інвестиції на території АРК, наприкінці грудня 2014 – початку 2015 року відбулось значне зростання кількості спорів і справ за участю іноземного суб’єкта та України. Таким чином з’явилась нагальна необхідність у збільшенні бюджетного фінансування за відповідними бюджетними програмами».
Кому війна, а кому — забезпечення прав та інтересів...
Бюджетна програма КПКВК 3601150 — це «Забезпечення прав та інтересів України під час урегулювання спорів, які розглядаються у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України». АО «Арцінгер» — у перших рядах…