Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: naked-science
Створено новий мікроскоп, що дозволяє спостерігати за роботою клітин всередині організму в 3D (ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n103966-stvoreno-novyy-mikroskop-scho-dozvolyaie-sposterigaty-za-robotou-klityn-vseredyni-organizmu-v-3d.htmlРакурсГрупа вчених із Медичного інституту Говарда Хьюза (США) об'єднала всі попередні розробки в області мікроскопів, щоб створити новий — для вивчення функціонування живої клітини в 3D, повідомляє видання National Geographic.
.
Дослідницьку групу очолив Ерік Бетциґ - лауреат Нобелівської премії з хімії 2014 року за «розвиток флуоресцентної мікроскопії високого дозволу». Йому вдалося об'єднати дві раніше існуючі технології в трьох мікроскопах, і створити щось абсолютно нове.
За його словами, проблема сучасних флуоресцентних мікроскопів в тому, що вони використовують дуже яскраві джерела світла, а надмірна яскравість може пошкодити або навіть знищити клітину. Природно, це перешкоджає її повноцінному вивченню.
Поліпшивши технологію гратчастої світлової мікроскопії, яку сам Ерік Бетциґ розробив у 2010 році, він зміг розглянути клітину без пошкоджень і в більш насичених деталях.
Для прикладу фахівці взяли рибку даніо-реріо — її ембріони прозорі, тому їх легко розглянути. Однак навіть у такому випадку зйомка клітин всередині організму досить складна. Клітини на поверхні тіла рибки затушовують і розсіюють будь-яке світло. Виправити цей недолік допоміг досвід астрономів, які використовують так звану адаптивну оптику. Вона враховує викривлення, викликані атмосферою Землі, виправляє їх і покращує якість зображення.
Зараз новий мікроскоп здатний показувати клітинні взаємодії тільки в прозорих організмах, під шкіру людини поки заглянути неможливо.
Але вже зараз ця технологія обіцяє важливі відкриття. Наприклад, медики зможуть спостерігати за здоровими і хворими клітинами всередині організму і визначати між ними різницю. В майбутньому це вплине на дослідження і тестування медичних препаратів.
Нагадаємо, раніше завдяки випадковій знахідці вчені винайшли фермент, здатний швидко переробляти пластикові пляшки.