Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: Свідок
Безвізовий рік, або Як українці Європою мандрували
https://racurs.ua/ua/n106429-bezvizovyy-rik-abo-yak-ukrayinci-ievropou-mandruvaly.htmlРакурс11 червня виповнився рівно рік відтоді, як громадяни України отримали право на безвізові поїздки до країн-учасниць Євросоюзу, а також до Швейцарії, Ісландії, Норвегії та Ліхтенштейну, які входять до шенгенської зони, але не є членами ЄС. Що ж змінилося за цей час?
.
Перетинати кордон стало легше
Процес перетину державного кордону став простішим. Українцям, які мають біометричні паспорти, для в’їзду до іншої країни потрібно мати лише медичну страховку, зворотні квитки та певну суму коштів. На ділі, наприклад, подорожуючи потягом «Інтерсіті» до Польщі, прикордонники проглядають біометричні паспорти (більш детальніше дивляться дитячі документи), а також задають кілька базових питань — про мету поїздки та наявність заборонених речовин серед багажу.
Що каже статистика
До країн Євросоюзу з початку дії безвізу в’їхало майже 20,3 млн українців, з яких 4,8 млн осіб — за біометричними паспортами, в яких були візи. Понад 555 тис. разів громадяни України скористалися всіма перевагами безвізового режиму, з них 36% - перетинали кордон в авіаційних пунктах пропуску.
Найбільший ажіотаж серед бажаючих безперешкодно подорожувати Європою спостерігався у перші місяці дії безвізу. Як зазначає Держприкордонслужба, в середньому спочатку оформлялося до 90 тис. українців за місяць. За кілька місяців цей показник знизився до 32,5 тис. осіб. Однак влітку прикордонники знову очікують на активізацію любителів мандрувати.
Вікно до Європи
Переважна більшість українців подорожує до ЄС, перетинаючи польський кордон. Найменший потік туристів з України спостерігався на кордоні зі Словаччиною.
Інколи на автомобільних пунктах пропуску через кордон, зокрема з Польщею, виникають черги. У Держприкордонслужбі це пов’язують з власниками авто на «євробляхах» і людьми, які протягом доби по кілька разів перетинають кордон.
Автошляхами до ЄС подорожувало 357 тис. українців. Наприклад, з України до Румунії за рік в’їхало 23% громадян, а до Польщі — 21%, зазначає «ВВС Україна». Окрім цього, прикордонники констатують, що за час дії безвізу загальна кількість подорожей українців до країн ЄС суттєво зросла.
Літаками до країн Євросоюзу летіли 198 тис. громадян, а мандрівкою морем скористалася лише 41 особа.
Біометричні паспорти
Українці в середньому змушені чекати на виготовлення біометричного паспорта три місяці, оскільки після оголошення безвізу потік людей до паспортних столів виріс в десятки разів.
Станом на кінець травня 2018 року в Україні виготовили 8,5 млн паспортів. Торік нові паспорти отримали близько 4 млн громадян.
Більшість українців за рік безвізу їздили до ЄС за старими правилами. Представники туристичної сфери кажуть, що за 12 місяців після початку дії безвізового режиму турпотік у європейські країни зріс на 7−8%.
Окремо варто зауважити, що безвіз сприяє також і трудовій міграції з України. Водночас він не дає права на офіційне працевлаштування.
Платний безвіз
Оскільки Євросоюз має намір посилити безпеку під час в’їзду безвізових подорожніх, було розроблено «Європейську систему авторизації інформації щодо подорожей», яка може запрацювати з 2021 року.
Громадянам з понад 60 країн світу, котрі мають право на безвізові подорожі, потрібно буде пройти авторизацію — заповнити електронну анкету. Така авторизація коштуватиме 7 євро і діятиме три роки (діти до 12 років проходитимуть авторизацію безкоштовно). Після подачі анкети її обіцяють переглянути максимум за чотири дні та надати «позитивний результат».
За словами першого заступника голови Державної прикордонної служби України Василя Серватюка, наразі Євросоюз не має наміру переглядати умови безвізового режиму з Україною з огляду на одностайну оцінку відсутності безпекових загроз з боку співгромадян та подорожуючих-транзитерів.