Понад половина українців вважає, що громадськість має впливати на добір суддів — соцопитування (ІНФОГРАФІКА)
https://racurs.ua/ua/n109126-bilshe-polovyny-ukrayinciv-vvajaut-scho-gromadskist-maie-vplyvaty-na-dobir-suddiv.htmlРакурсЗа результатами соціологічного опитування, проведеного для Центру демократії та верховенства права, 54% українців хочуть бачити експертів та представників громадських організацій у складі конкурсних комісій з добору суддів, повідомили 6 серпня у русі «Чесно».
Далі у рейтингу йдуть журналісти, адвокати та науковці, а от діючі та колишні судді займають останні місця.
Практично усі опитані вважають, що успішність судової реформи залежить від радикальних змін у системі. Таку відповідь надали 90% респондентів. Для цього громадяни пропонують звільнити недоброчесних суддів після кваліфікаційного оцінювання та покарати їх за корупцію.
Шанси на те, що Вища кваліфікаційна комісія та Вища рада правосуддя нададуть справедливу оцінку суддям та покарають їх, опитані оцінили не надто високо — 63% респондентів вважають такі шанси низькими і дуже низькими. Тільки 12% опитаних сказали, що зазначені інституції впораються із належною оцінкою роботи представників української Феміди.
В «Чесно» нагадують, що в обидвох радах працюють саме колишні судді, які обрані також суддями.
Третина (33%) українців переконана, що відновити довіру до системи можна, якщо звільнити абсолютно всіх суддів та набрати нових на прозорому конкурсі. Інша третина (34%) вважає, що довіра до Феміди повернеться після звільнень та покарань суддів-корупціонерів.
Найважливішими чинниками, які збільшать успішність відбору на посади суддів, опитані українці вважають прозорість та публічність усіх етапів конкурсу (92%), перевірку кандидатів антикорупційними органами (89%), наявність представників громадськості у складі комісії (86%).
Основним критерієм відбору на посаду судді люди вважають репутацію такої особи (93%) та її віддаленість від сторонніх впливів та політики (88%).
Соцопитування проводилося у травні цього року. Запитали думку 1 тис. українців. Максимальна похибка складає 3,1%. Соцдослідження провела GfK Ukraine для Центру демократії та верховенства права.
Нагадаємо, що 12 липня Рада ухвалила зміни до закону «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з ухваленням закону «Про Вищий антикорупційний суд». Закон вніс зміни до закону «Про судоустрій і статус суддів». Зокрема, врегульовано питання діяльності палат Вищих спеціалізованих судів і закріплено інституційну автономність апеляційної палати Вищого спеціалізованого суду.