Ракурсhttps://racurs.ua/
Фото: GoGetNews
Найбільший організм на планеті можуть з’їсти надто численні дикі олені (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n112855-naybilshyy-organizm-na-planeti-mojut-z-yisty-nadto-chyslenni-dyki-oleni.htmlРакурсНайбільший і найважчий живий організм на Землі — клональна колонія осикоподібної тополі Пандо в американському штаті Юта може загинути через чорнохвостих оленів, що надмірно розплодилися, повідомляє видання «N+1» з посиланням на журнал PLoS ONE.
.
Клональні колонії виникають в результаті розмноження рослин не традиційним способом, за допомогою насіння, а вегетативним — за рахунок підземних пагонів і кореневищ. З поверхні така колонія може здаватися просто групою окремих рослин одного виду, що ростуть поруч. Усі рослини в такій колонії є генетично ідентичними особинами.
Пандо налічує 47 тис. особин і займає площу 43 га. Масу цього гігантського організму оцінюють в 6 тис. т.
Вважається, що колонія з’явилася близько 14 тис. років тому після закінчення льодовикового періоду. Але зараз її існування під загрозою.
Річ у тім, що травоїдні активно під’їдають молоді дерева, таким чином перешкоджаючи відновленню колонії. Пандо перестав відновлюватися в 1987−88 роках. У 1992 році деякі ділянки огородили, після чого там з’явилася нова поросль, яку незабаром об’їли травоїдні тварини. Мова йде не лише про диких травоїдних — активну участь у знищенні унікальної колонії беруть і домашні тварини з навколишніх ферм, які пробираються крізь недосконалі огорожі.
Ще більше погіршило становище Пандо будівництво житла в окрузі і заборона на відстріл травоїдних тварин разом із ліквідацією хижаків в регіоні, які слідували за цим. У результаті дикі тварини, такі як чорнохвості олені, почали активно мігрувати в безпечну для них зону і безконтрольно збільшувати свою чисельність.
Вчені з Університету штату Юта, які досліджували Пандо, відзначають, що просто обгородження ділянок лісу не допоможе його відновленню — необхідно ретельно стежити за переміщеннями травоїдних тварин і в разі необхідності зменшувати їхню чисельність. Також зростанню молодих дерев може допомогти вирубка чагарників і часткова вирубка дорослих дерев.
Осикоподібні тополі живуть 100−130 років. Якщо в колонії не зможуть рости молоді дерева, найбільший організм на планеті поступово загине.
Нагадаємо, за іншими відомостями, найбільшим організмом на планеті є гриб опеньок, що росте на півночі американського штату Мічиган.