Розстріл Небесної сотні: що каже слідство та адвокати (ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n118400-rozstrily-nebesnoyi-sotni-scho-kaje-slidstvo-ta-advokaty-video.htmlРакурсУ середу, 20 лютого, минає п’ять років від найкривавішого дня протистоянь під час Революції гідності. У 2014 році цього дня в центрі української столиці загинули десятки осіб.
Слідство у справі розстрілу Майдану досі триває, правоохоронці намагаються встановити винних у загибелі десятків осіб. Журналісти дізналися, як просунулись суди та що кажуть адвокати. Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Як розповів начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк, до кінця 2017 року слідство встановило причетність до розстрілів 20 лютого 34 осіб. З них 29 оголошені в розшук, а п’ятеро опинилися на лаві підсудних. Також восени 2018 року арештували бійця спецпідрозділу Нацгвардії «Омега», якого підозрюють у вбивстві мітингувальника 20 лютого на Інститутській. Триває слідство у цій справі.
Горбатюк відзначив, що впродовж минулого року слідчі збирали додаткові докази щодо підозрюваних в організації вбивств на Майдані. Суд дозволив здійснювати заочні розслідування щодо екс-президента, колишніх міністра внутрішніх справ та його заступника, а також екс-голови СБУ та його заступника.
Колишні бійці спецпідрозділу «Беркут» Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Олександр Маринченко, Сергій Тамтура та Олег Янішевський, яких правоохоронці звинувачують у розстрілі майданівців, заперечують свою провину. Їхню справу суд розглядає ще з 2016 року. Адвокат родин постраждалих Віталій Титич заявляє, що ця справа є найкращим судовим провадженням в Україні, хоч і не ідеальним.
Один із захисників колишніх беркутівців Стефан Решко заявляє, що адвокатам доводиться опрацьовувати величезний обсяг матеріалів, а розгляд справи має швидкий темп. За словами Решко, йдеться лише про 20 тис. сторінок письмових доказів.
Захисник стверджує, що впродовж 18−20 лютого протести на Майдані були не мирними, а серед протестувальників була цілу група провокаторів, які налаштовували людей до агресії. Адвокат впевнений, що у центрі Києва 20 лютого було не дві, а три групи, які боролись між собою.
«І головне, що ми встановили, — що по правоохоронцях систематично, починаючи з 18 лютого, застосовувалася вогнепальна зброя, і події 20 лютого почалися саме з поранених правоохоронців», — заявив Решко.
Як відомо, під час усіх подій Майдану загинули 98 осіб: серед них 84 — учасники протестів, 13 — правоохоронців та одна особа, яка не брала ні в чому участі і опинилася там випадково. Про це свідчать дані Моніторингової групи ООН.
Нагадаємо, в Генпрокуратурі повідомили, що в правоохоронних органах продовжують працювати 33 підозрюваних у злочинах проти Майдану. При цьому десятеро з них — на керівних посадах.