Найтонше у світі золото створили британські учені (ФОТО)
https://racurs.ua/ua/n125256-naytonshe-u-sviti-zoloto-stvoryly-brytanski-ucheni-foto.htmlРакурсУчені з Лідського університету (Велика Британія) створили нову форму золота товщиною всього в два атома — це найтонший з коли-небудь створених безопорних типів золота. Дослідники виміряли товщину золота як 0,47 нанометра, що в мільйон разів тонше, ніж людський ніготь.
Матеріал вважається двовимірним, тому що він складається з двох шарів атомів, розташованих один над одним. Всі атоми нового матеріалу — це поверхневі атоми, тобто під поверхнею не приховані «об'ємні» атоми, повідомляє видання EurekAlert з посиланням на перс-службу вишу.
Зазначається, що цей матеріал може мати широке застосування в медичній і електронної промисловості, а також як каталізатор прискорення хімічних реакцій у ряді промислових процесів.
Лабораторні випробування показують, що ультратонке золото в 10 разів ефективніше в якості каталітичної підкладки, ніж використовувані наразі наночастинки золота, які представляють собою 3D-матеріали, у котрих більшість атомів розташовуються всередині речовини, а не на поверхні.
Вчені вважають, що новий матеріал також може стати основою для створення штучних ферментів, які можуть бути використані в швидких медичних діагностичних тестах і в системах очищення води.
Ця робота є знаковим досягненням. Це не тільки відкриває можливість більш ефективного використання золота в існуючих технологіях, але і забезпечує шлях, що дозволяє вченим розробляти інші двомірні метали, — наголошують дослідники.
Синтез надтонкого золота відбувається у водному розчині і починається з хлороаурінової кислоти, неорганічної речовини, що містить золото. Вона приводиться в металеву форму в присутності «утримуючого агента» — хімічної речовини, яка стимулює утворення золота у вигляді листа, товщиною всього два атома.
Завдяки нанорозмірах золота, воно здається зеленим у воді.
Зображення, отримані за допомогою електронного мікроскопа, показують, як атоми золота утворилися в високоорганізовану грати. На інших знімках зображено штучно забарвлений в золотий колір фрагмент надтонкого золота.
Золото — це дуже ефективний каталізатор. Оскільки нанолисти настільки тонкі, майже кожен атом золота грає свою роль в каталізі. Це означає, що процес дуже ефективний, — наголошують учені.
Нагадаємо, восени минулого року стало відомо, що учені з Сінгапуру навчилися перетворювати пластикові відходи на ультралегкий суперматеріал.