Наукове «закриття» — найменший динозавр виявився ящіркою
https://racurs.ua/ua/n142011-naukove-zakryttya-naymenshyy-dynozavr-vyyavyvsya-yaschirkou.htmlРакурсНайменший вид динозаврів із будь-коли виявлених — Oculudentavis khaungraae, чиї останки були виявлені у краплі бурштину віком 99 млн років, скоріше за все, був стародавньою ящіркою. Про відкриття цього дивовижного виду, який був близьким до птахів динозавром, повідомлялося у березні цього року.
Проте більш детальний аналіз знайдених матеріалів змусив учених змінити думку. Тож найменшим динозавром Oculudentavis khaungraae пробув досить недовго, повідомляє NBC News із посиланням на статтю-спростування, опубліковану у Nature.
Oculudentavis khaungraae був розміром із колібрі і, як вважається, полював на комах. Знайдений у бурштині череп цього виду мав довжину всього 14,25 мм. Вага представників цього виду разом із хвостом, котрий, скоре за все, був присутній у цих тварин, ученими оцінюється у 28 грамів.
Проте у Oculudentavis khaungraae виявилася низка рис, характерних саме для ящірок тієї епохи, які ніколи не були помічені у птахоподібних динозаврів. Зокрема, на близькість цього виду до ящірок та змій вказують особливості зубів тварини та будова черепа.
Ящірки та змії — це інша група рептилій, ніж динозаври. Обидві групи еволюціонували від земноводних понад 300 млн років тому, але потім розійшлися одна з одною. І хоча деякі ящірки зараз схожі на динозаврів, найближчі родичі динозаврів, що живуть сьогодні, — це птахи, які розвивалися з них безпосередньо.
Такі «перекваліфікації» видів у палеонтології не є рідкістю, особливо це стосується випадків виявлення неповних зразків скелетів тварин із невідомих раніше груп.
Нагадаємо, у 2018 році в Південній Кореї виявили сліди, залишені крихітними динозаврами.