Рада схвалила в першому читанні рекомендації ЄС щодо підслідності органів досудового розслідування
https://racurs.ua/ua/n58625-rada-shvalyla-v-pershomu-chytanni-rekomendaciyi-ies-schodo-pidslidnosti-organiv-dosudovogo.htmlРакурсЗокрема, на сьогоднішньому засіданні депутати 256 голосами підтримали в першому читанні законопроект № 2542а «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рекомендацій Європейського Союзу з виконання Україною плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно уточнення підслідності органів досудового розслідування», повідомляє прес-служба парламенту.
Документ має на меті виконання рекомендацій ЄС щодо запобігання організованій злочинності та боротьби з нею в частині чіткого розмежування підслідності кримінальних правопорушень між органами досудового розслідування та обмеження повноважень Служби безпеки України з досудового розслідування кримінальних правопорушень здійсненням кримінального провадження щодо злочинів у сфері національної безпеки і оборони та пов’язаних з тероризмом.
Законопроектом пропонується внести зміни до ст. 216, розділів X «Прикінцеві положення» та XI «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України.
Зокрема, згідно з документом, мають бути обмежені повноваження СБУ щодо здійснення досудового розслідування злочинів у сфері нацбезпеки і оборони та пов’язаних з тероризмом. Крім того, пропонується конкретизувати підслідність злочинів органам Державного бюро розслідувань, наділивши їх слідчих повноваженнями щодо досудового розслідування:
1) вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до ч. 1 ст. 9 закону «Про державну службу», особами, посади яких віднесено до I-III категорій посад держслужбовців, суддями, прокурорами та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро;
2) вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро, прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро;
3) передбачених ст. 333 Кримінального кодексу України;
4) проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, проти журналістів та правосуддя, крім злочинів, передбачених ст. 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 359, 383, 384, 385, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396 КК;
5) у сфері використання комп’ютерів, систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку;
6) у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро;
7) проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини), крім злочинів, передбачених ст. 422 КК;
8) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Документом також пропонується закріпити за слідчими органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, право здійснювати досудове розслідування злочинів, передбачених ст. 205 «Фіктивне підприємництво» та 2051 «Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб — підприємців» Кримінального кодексу.
Передбачається, що за зв’язком справ слідчі вказаних органів зможуть здійснювати досудове розслідування привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуті або збуту підроблених грошей, державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів.
До початку діяльності Державного бюро розслідувань досудове розслідування злочинів, віднесених до підслідності цього органу, здійснюватимуть слідчі органів внутрішніх справ, органів прокуратури та органів безпеки.