«Нормандський формат». Що це таке і чим він відрізняється від «женевського»?
https://racurs.ua/ua/n75790-normandskyy-format-scho-ce-take-i-chym-vin-vidriznyaietsya-vid-jenevskogo.htmlРакурс«Нормандська четвірка» або «нормандський формат» — дипломатична група високопоставлених представників України, Німеччини, Франції та Росії щодо врегулювання ситуації на сході України.
Перша зустріч «нормандської четвірки» відбулася 6 червня 2014 року в Шато-де-Бенувіль в Нормандії (Франція) під час святкування 70-ї річниці висадки союзників. Тоді президенти і представники МЗС України, Німеччини, Франції та РФ обговорювали наслідки протистояння на Донбасі і вплив кризи на українську економіку.
Згодом за останні два роки відбулося 11 зустрічей і телефонних розмов на рівні глав держав «нормандської четвірки» і, як мінімум, 14 зустрічей і телефонних розмов глав та представників зовнішньополітичних відомств.
11 лютого 2015 року на зустрічі президентів країн «нормандської четвірки» в Мінську, яка тривала 17 годин, була прийнята Декларація щодо Донбасу і розроблені кроки з імплементації мінської угоди.
Окрім цього, в «нормандському форматі» час від часу порушуються питання про введення миротворців, розширення доступу ОБСЄ в зону конфлікту, звільнення заручників, а також щодо реалізації мінських домовленостей, дотриманні режиму припинення вогню і проведення місцевих виборів на Донбасі.
У серпні 2016 року, після заяви ФСБ Росії про затримання українських диверсантів на території анексованого Криму, президент РФ Володимир Путін заявив, що більше не бачить сенсу в такому «нормандському форматі».
Слід зазначити, що в 2014-2015 роках українська сторона наполягала на проведенні переговорів в «женевському форматі».
Спочатку консультації щодо врегулювання ситуації на Донбасі проходили в Женеві (Швейцарія) за участю представників України, Росії, США та ЄС. Зокрема, 17 квітня 2014 року в Женеві відбулися чотиристоронні переговори за участю держсекретаря США Джона Керрі, глави МЗС РФ Сергія Лаврова, в. о. глави МЗС України Андрія Дещиці та єврокомісара Кетрін Ештон. За підсумками зустрічі було прийнято рішення щодо деескалації конфлікту в Україні. Тоді всі сторони зобов’язалися утриматися від будь-яких форм насильства, залякування або провокаційних дій.
Згодом в лютому 2015 року президент України Петро Порошенко здійснив спробу реанімувати «женевський формат» і досяг домовленості про необхідність проведення переговорів в такому форматі за участю США, Європейського Союзу, України та Російської Федерації.
Однак, в 2016 році в Мюнхені, Парижі та Берліні відбулися три зустрічі глав МЗС держав сформованої в 2014 році «нормандської четвірки».