Кабмін пропонує конфісковувати майно ще до закінчення кримінального провадження
https://racurs.ua/ua/n80854-kabmin-proponuie-vidbyraty-neob-runtovani-aktyvy-sche-do-zakinchennya-kryminalnogo-provadjennya.htmlРакурс22 грудня 2016 року Кабінет міністрів України вніс на розгляд парламенту черговий законопроект, що стосується спецконфіскації, — проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення стягнення в дохід держави необґрунтованих активів» (реєстр. № 5577).
Від позовного провадження у справах про визнання необґрунтованими активів та їх витребування (глава 9 Розділу III ЦПК), де позов подається прокурором після набрання законної сили обвинувальним вироком щодо особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, новий механізм відрізняється насамперед тим, що необґрунтовані активи можуть бути стягнуті ще до закінчення кримінального провадження і, відповідно, винесення вироку (можливо, навіть виправдувального). Про це у своїй статті для «Ракурсу» пише доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.
Механізм стягнення в дохід держави необґрунтованих активів згідно із законопроектом № 5577 передбачає три кроки.
1. Вирішується питання щодо накладення арешту на активи з метою забезпечення їх стягнення у дохід держави в порядку цивільного судочинства.
2. Генпрокурор або заступник генпрокурора — керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вносить позов про стягнення необґрунтованих активів (грошей та деяких інших цінностей вартістю понад тисяча мінімальних розмірів заробітної плати).
3. В судовому процесі той факт, що власником певних активів є підозрюваний, який перебуває в розшуку, або що особа, яка de jure є власником активів, є ним лише номінально, має бути доведено за стандартом «існування обґрунтованих доводів вважати про наявність таких обставин поза розумним сумнівом».