Річниця вибухів під Радою: що відомо про кривавий понеділок 31 серпня (ФОТО, ВІДЕО)
https://racurs.ua/ua/n93419-richnycya-vybuhiv-pid-radou-scho-vidomo-pro-kryvavyy-ponedilok-31-serpnya-foto-video.htmlРакурсЩо сталося 31 серпня 2015 року?
Того понеділка 265 народних обранців підтримали у першому читанні внесення змін у Конституцію України щодо децентралізації влади. Проти виступили «Самопоміч», Радикальна партія та «Батьківщина», представники яких заявили про зраду і голосування в інтересах Москви. Президент Петро Порошенко виступив із зверненням, в якому пообіцяв, що фінальне рішення щодо цих змін буде залежати від того, наскільки Росія виконуватиме мінські угоди.
Водночас, під будівлею Верховної Ради відбувалися сутички учасників демонстрації з силовиками.
О 13.46 на площі пролунав вибух, який був значно голоснішим за попередні, коли кидали шумові гранати — один з протестувальників кинув бойову гранату, внаслідок чого троє нацгвардійців загинули, ще один помер від отриманих поранень у вересні. Понад сотня правоохоронців були госпіталізовані.
Міністр МВС Арсен Аваков повідомив, що гранату кинув боєць добровольчого батальйону «Січ» Ігор Гуменюк, який був прихильником політичної партії «Свобода».
«Я прямо звинувачую Олега Тягнибока і його партію „Свобода“. Я вважаю, що це злочин, а не політична позиція», — заявив Аваков.
Тягнибок у відповідь сказав, що це «народ висловлює свій протест проти ганебної, зрадницької влади». «Свобода» також заявила, що події 31 серпня були спровоковані владою, аби відволікти увагу громадськості від ухвалення неоднозначних конституційних змін.
Затримання учасників акції протесту та розслідування справи
Того ж дня правоохоронці затримали близько трьох десятків осіб, які брали участь у подіях під парламентом. 16 з них за кілька днів були заарештувані на два місяці. Серед затриманих — 21-річний Ігор Гуменюк, якого звинуватили у тому, що це саме він кинув гранату у бік нацгвардійців.
Попри заяви про те, що масові безлади біля парламенту та кидок гранати пов’язані між собою, станом на серпень 2016 року правоохоронці підготували два окремі обвинувальні акти — з приводу сутичок з силовиками біля будівлі парламенту та з приводу теракту, який призвів до загибелі нацгвардійців, інформує «ВВС Україна».
У «справі 31 серпня» (теракт) фігурують двоє людей: Ігор Гуменюк та Сергій Крайняк, який, за версією обвинувачення, створював димову завісу, що мала замаскувати момент метання гранати.
27 липня 2016 року ГПУ передала справу про бійню під Радою до суду. Звинувачення за статтями «масові заворушення», «опір силовикам», «незаконне поводження зі зброєю» і «загроза життю працівників правоохоронних органів» отримали 15 підозрюваних. 19 липня обвинувальні акти було вручено свободівцям Юрію Сиротюку, Ігорю Сабію, Максиму Дескату, Віктору Бурлику, Сергію Бойку, а також неповнолітньому волонтеру Олексію Логвіну.
Пам’ять про теракт під Радою
Сьогодні у Києві відкрили меморіальну дошку військовослужбовцям Національної гвардії, які загинули внаслідок травм, отриманих під стінами Верховної Ради.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що всі військовослужбовці Нацгвардії відтепер складатимуть присягу на вірність українському народові саме на площі перед парламентом.
«Я хочу, щоб кожен політик, який організовує такі заходи, ніс не лише політичну відповідальність, але і людську», — заявив Аваков.
Він також додав, що меморіальна дошка на честь загиблих нацгвардіців буде «нагадуванням про хлопців, які заплатили за новий порядок своїм життям».