Ракурсhttps://racurs.ua/
Довідка про несудимість як одна з передумов участі у виборчих перегонах
https://racurs.ua/b169-dovidka-pro-nesudimist-yak-odna-z-peredumov-uchasti-u-viborchih-peregonah.htmlРакурсУ підготовці до виборчих перегонів багатьох кандидатів у депутати місцевих рад хвилює потреба довідки про відсутність судимості. Питання абсолютно не складне, проте виходячи з кількості запитань — актуальне. Розберемося в ньому.
.
Частиною 5 статті 134 Виборчого кодексу України передбачено, що не може бути висунутий кандидатом та обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (ч. 2 ст. 193 ВК України).
Порядок висування кандидатів у депутати місцевих органів влади (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) визначений статтею 219 ВК України. Так, висування кандидатів у депутати організацією партії здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та Кодексом.
Згідно з ч. 12 цієї норми, у єдиному виборчому списку стосовно кожного кандидата зазначаються: порядковий номер кандидата у єдиному виборчому списку; прізвище, ім’я (усі імена), по батькові (за наявності) кандидата; число, місяць і рік народження; громадянство; відомості про освіту; посада (заняття), місце роботи; партійність; адреса місця проживання; відомості про наявність чи відсутність судимості; відомості про наявність чи відсутність представницького мандата; номер територіального виборчого округу, до якого віднесено кандидата (крім першого кандидата); порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку (крім першого кандидата).
Практично ідентичний перелік даних передбачений статтею 220 для висунення кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч, а також статтею 221 — для висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:
заяви про реєстрацію кандидатів у депутати;
рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії;
єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях та в електронному вигляді;
передвиборчої програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях та в електронному вигляді;
документа про внесення організацією партії грошової застави;
заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов’язання в разі обрання скласти інший представницький мандат;
заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов’язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, та зобов’язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права;
автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді;
довідки про наявність чи відсутність судимості, виданої уповноваженим органом після початку виборчого процесу;
заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини;
по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кожного кандидата у депутати.
Отже, довідка про відсутність судимості для участі у виборчому процесі безумовно потрібна.
При цьому територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі: наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (п. 5 ч. 1 ст. 230 ВК України).
Чи складно отримати довідку про відсутність судимості? На думку автора, абсолютно ні. По-перше, існує ряд організацій, які спроможні оформити відповідний документ як протягом кількох годин, так і кількох днів. Googl вам в поміч, все залежить від вашого гаманця та довіри.
По-друге, довідку про несудимість можна замовити у два способи у сервісних центрах МВС:
онлайн на сайті hsc.gov.ua;
безпосередньо у зручному сервісному центрі МВС.
Особисто автор використовує дешевший, але трішки затратніший в часі спосіб, що рекомендує і вам. Це використання офіційного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України — https://hsc.gov.ua/ за такою покроковою схемою:
Оберіть розділ «Довідка про відсутність судимості» https://hsc.gov.ua/index/poslugi/dovidka-pro-vidsutnist-sudimosti/.
Зареєструйтеся через КЕП або BankID.
Здійсніть відповідну авторизацію та заповніть дані про себе згідно з паспортом громадянина України: https://odk.mvs.gov.ua/applications/certificate-of-conduct?from_frame=0.
Оберіть кількість необхідних довідок, а також місце їх отримання.
Після чого у вас виникне вікно з текстом «Заявку успішно зареєстровано» та номер, який раджу вам зберегти. Хоча, він вам надійде на електронну пошту, вказану при замовленні довідки. За ним ви зможете відслідковувати статус довідки на тому ж сайті МВС.
Заберіть довідку у самостійно обраному сервісному центрі, пред’явивши документ, що посвідчує особу. На дату підготовки цього матеріалу автором здійснено лише замовлення довідки без її фактичного отримання, тому реальний час видачі на руки документа наразі достеменно не відомий.
Зверніть увагу, що ВК України передбачає, що довідки про наявність чи відсутність судимості повинні бути видані після початку виборчого процесу. Тому не варто після прочитання цього матеріалу поспішати оформлювати відповідний документ. Водночас варто розуміти, що після початку виборчих перегонів можуть виникнути різні технічні та інші складності з ресурсом МВС. Поряд з цим, згідно з профільним наказом МВС надання довідки здійснюється безоплатно в строк до 30 календарних днів з дня надходження запиту. Враховуючи обмеженість строків підготовки матеріалів для участі у виборах, затягувати не рекомендую. Тому, очевидно, все-таки доведеться відвідувати безпосередньо сервісний центр МВС, або ж користуватися послугами компаній-посередників.